ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ubezpieczenie magazynów energii. Pierwsza taka oferta
15.03.2019r. 12:14

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, potentat ubezpieczeniowy MunichRe wdraża, jako pierwszy na świecie, długookresowe gwarancje ubezpieczenia określonych parametrów magazynów energii, które mogą chronić inwestora nawet, gdy producent magazynu zniknie z rynku. - Ten produkt znacząco ułatwi producentom magazynów zwiększenie sprzedaży, czyniąc energię odnawialną bardziej dostępną - zapewnia niemiecki potentat ubezpieczeniowy.

Niemieckie firmy ubezpieczeniowe już wiele lat temu zaczęły ubezpieczać ryzyko nieosiągnięcia założonych uzysków energii z odnawialnych źródeł energii. Teraz jeden z nich przygotował podobną ofertę adresowaną do producentów i właścicieli bateryjnych magazynów energii

Największym europejskim rynkiem bateryjnych magazynów energii są Niemcy, gdzie do tej pory zainstalowano tam takie urządzenia - częściowo dzięki federalnym dopłatom - w ilości już ponad 110 tys.

Małe magazyny energii w Niemczech instalują w dużej mierze odbiorcy energii posiadający już własne instalacje fotowoltaiczne. Wykorzystanie takich urządzeń umożliwia im zwiększenie autokonsumpcji produkowanej energii, dzięki zgromadzeniu i wykorzystaniu później nadwyżek energii słonecznej nieskonsumowanej w danym momencie.

Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej BSW Solar szacuje, że w ten sposób gospodarstwo domowe może zwiększyć udział wyprodukowanej przez siebie energii w konsumpcji energii ogółem do około 80 proc., w ten sposób znacznie obniżając wysokość rachunków przysyłanych przez zakład energetyczny (BSW sugeruje przy tym dobór pojemności magazynu w stosunku do mocy instalacji PV jak 1 kWh do 1 kW).

Na wzrost popularności takich urządzeń u naszych zachodnich sąsiadów wpływa spadający koszt magazynów energii, który w latach 2014-2018 zmniejszył się średnio o połowę. Pod koniec ubiegłego roku ceny najmniejszych magazynów energii w Niemczech wraz z instalacją i podatkiem VAT zaczynały się od ok. 5 tys. euro.

Na swoje magazyny ich producenci dają określone gwarancje, z reguły z uwzględnieniem ilości cykli ładowania - np. lider niemieckiego i europejskiego rynku małych magazynów energii, firma Sonnen mająca na koncie ponad 40 tys. sprzedanych urządzeń - na swoje magazyny o pojemnościach od 5 do 15 kWh i mocach sięgających 5,5 kW oferuje gwarancję 10 tys. cykli ładowania.

Producenci dają też gwarancje wydajności, uwzględniając energię pobieraną i oddawaną do sieci. Np. Tesla daje na swoje przemysłowe, bateryjne magazyny energii Powerpack gwarancje wydajności, w ujęciu "round-trip" 88 proc. wydajności dla systemów 2-godzinnych, oraz 89 proc. dla systemów czterogodzinnych (przy założeniu średniej temperatury powietrza 25 stopni i zastosowaniu systemu chłodzenia).
Pierwsza taka oferta

Wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu bateryjnymi magazynami energii ofertę ubezpieczenia od spadku ich parametrów przygotował czołowy niemiecki ubezpieczyciel Munich Re.

Niemiecka firma zapewnia, że to pierwsza na świecie oferta ubezpieczenia adresowana do producentów magazynów energii, którzy dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu będą mogli zaoferować odpowiednie, długoterminowe gwarancje swoim klientom, ubezpieczając je w Munich Re.

Ubezpieczyciel dodaje, że takie ubezpieczenie ułatwi też pozyskanie finansowania na magazyny energii, dając bankom dodatkowe gwarancje przyjętych założeń inwestycyjnych.

W ramach nowego produktu Munich Re ma opcjonalnie zapewniać inwestorom - tak jak w przypadku choćby rynku fotowoltaicznego - wypłatę ubezpieczenia, w przypadku niedotrzymania obiecanych parametrów magazynowania, nawet jeśli dany producent zniknie z rynku.

Mający siedzibę w Monachium potentat ubezpieczeniowy zaznacza, że w pierwszej kolejności jego nowa oferta będzie adresowa do producentów dużych, przemysłowych magazynów energii, których zadaniem jest utrzymanie określonych parametrów pracy sieci energetycznej czy uruchomienie dodatkowych zasobów w okresie szczytowego zapotrzebowania. Natomiast w drugiej kolejności ubezpieczenie baterii ma objąć również sektor motoryzacyjny.

Pierwszym producentem magazynów energii, który skorzystał z nowej oferty, jest amerykańska firma ESS Inc. Produkowane przez nią baterie będą sprzedawane z dodatkowymi gwarancjami Munich Re.

ESS produkuje stacjonarne magazyny energii wykonane w technologii przepływowej (redox), która ma umożliwiać przechowywanie nadwyżek energii odnawialnej w okresach dłuższych niż najpopularniejsze na rynku baterie litowo-jonowe.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE