ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zakończono wylewanie płyty fundamentowej w tureckiej elektrowni jądrowej Akkuyu
15.03.2019r. 17:08

Rosatom ogłosił zakończenie wylewania płyty fundamentowej pod budynek reaktora (wyspy jądrowej) bloku nr 1 elektrowni jądrowej Akkuyu w Turcji.

Projekt budowy elektrowni oparty jest na porozumieniu międzyrządowym podpisanym między Rosją i Turcją w maju 2010 r. W kwietniu 2018 r. prezydent Rosji Władimir Putin i turecki prezydent Tayyip Erdogan wzięli udział w ceremonii wylanie pierwszego betonu (basemat) pod budowę bloku nr 1, oznaczającej oficjalne rozpoczęcie budowy elektrowni.

Projekt jest zarządzany przez rosyjską spółkę JSC Akkuyu Nuclear. Jej dyrektor generalny, Anastasia Zoteeva, powiedziała, że prace przy betonowaniu płyty spełniły wymagania i normy bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Ta ważna faza budowy został zakończona 8 marca i obejmowała wylanie 17 000 metrów sześciennych specjalnego betonu samozagęszczającego się (SCC), powiedział przedstawiciel Rosatomu. Kolejnym etapem będzie budowa ścian zewnętrznych i wewnętrznych budynku reaktora. W trakcie realizacji znajdują się betonowe podstawy budynku pomocniczego i budynku sterowni reaktora.

JSC Akkuyu Nuclear uzyskało ograniczone pozwolenie na budowę bloku nr 2 w listopadzie ubiegłego roku, zgodnie z którym trwają już badania inżynieryjne na etapie dokumentacji roboczej. Umożliwi to pracę na wszystkich obiektach jednostki, z wyjątkiem tych związanych z bezpieczeństwem wyspy jądrowej. Firma spodziewa się, że w tym roku otrzyma główną zgodę na budowę bloku i będzie mogła rozpocząć wylewanie betonu pod fundament drugiego reaktora. Do tej pory 70 proc. terenu jest gotowe do rozpoczęcia prac budowlanych, a pozostałe 30 proc. zostanie przygotowane do końca roku.
Projekt oferuje znaczące możliwości dla tureckich dostawców, około 35-40 proc. wszystkich prac budowlanych, o wartości 6-8 miliardów dolarów, mają być prowadzone przez nich. Ponad 350 tureckich firm złożyło wniosek o włączenie do listy potencjalnych dostawców, a pierwsi z nich otrzymali już zamówienia na przygotowanie infrastruktury zakładu,

Równolegle z pracami budowlanymi przygotowywany jest pakiet dokumentów dla tureckiego organu regulacji jądrowych TAEK, niezbędny do wniosku o pozwolenie na budowę trzeciego bloku w elektrowni jądrowej Akkuyu.

Elektrownia docelowo ma być wyposażona w cztery reaktory WWER-1200 (AES 2006), należące do generacji III+ i dysponować sumaryczną mocą 4800 MWe.

Jest częścią projektu prezydenta Erdogana "2023 Vision" upamiętniającego 100 lat od powstania nowoczesnej Turcji i ma na celu zmniejszenie uzależnienia kraju od importu energii. Pierwszy blok energetyczny ma rozpocząć pracę w roku 2023, a pozostałe trzy jednostki zostaną uruchomione do 2025 r. Elektrownia będzie generować około 35 TWh energii elektrycznej rocznie, zaspokajając około 10 proc. zapotrzebowania kraju i będzie działać przez co najmniej 60 lat.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 18.03.2019r. 20:58
Nawet pastuchy kóz i Bangladesz buduje EJ a my co - ? wyłącznie o tym gadamy ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE