ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosyjski MSZ: awaria energetyczna w Wenezueli to dywersja Zachodu
15.03.2019r. 19:06

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oceniła w piątek, że awaria energetyczna w Wenezueli, która na początku marca pozbawiła energii elektrycznej zaczną część kraju, była aktem dywersji dokonanym z zagranicy. O stosowanie podobnych działań oskarżyła kraje zachodnie.

Zacharowa na cotygodniowym briefingu w MSZ podkreśliła, że awaria spowodowała ofiary śmiertelne. Dodała następnie, że według informacji posiadanych przez rząd Nicolasa Maduro, a także "według informacji innych godnych zaufania źródeł" wenezuelski sektor energetyczny "był obiektem ataku z zagranicy". Zgodnie z jej słowami doszło do "całościowego zdalnego oddziaływania na system kierowania i kontroli głównych elektrowni".

Rzeczniczka MSZ wskazała, że wyposażenie tych elektrowni było produkcji kanadyjskiej. "Jest jasne, że algorytmy działania (sprzętu) i jego słabe punkty były dobrze znane tym, którzy bezpośrednio organizowali agresję" - zaznaczyła.

"To właśnie na tych zleceniodawcach dywersji spoczywa odpowiedzialność za śmierć ludzi, w tym w szpitalach, które pozostały bez elektryczności" - powiedziała Zacharowa. Wyraziła nadzieję, że "prędzej czy później ta odpowiedzialność przybierze formę wyroku sądowego".

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zapewniła, że jeśli Moskwa otrzyma od Maduro oficjalną prośbę o pomoc rosyjskich specjalistów w zbadaniu ataku, to prośba ta "zostanie rozpatrzona w jak najwnikliwszy sposób".
Zacharowa oceniła także, że tego rodzaju szkodliwe oddziaływanie na obiekty infrastruktury coraz częściej jest wykorzystywane przez kraje zachodnie jako metoda tak zwanej wojny hybrydowej.

Wcześniej z oskarżeniem wobec USA o sabotaż systemu energetycznego wystąpiły władze Wenezueli. Minister komunikacji Jorge Rodriguez powiedział, że USA przypuściły na sieć energetyczną Wenezueli "atak terrorystyczny", a Maduro oskarżył USA o "cybersabotaż" sieci elektrycznej i nakazał amerykańskim dyplomatom opuszczenie kraju w ciągu 72 godzin. W piątek wszyscy dyplomaci wyjechali z Wenezueli.

Wenezuelscy eksperci twierdzą, że problemy z dostawami energii elektrycznej są rezultatem awarii, do której doszło w elektrowni wodnej w Guri, zbudowanej w latach 1963-1986 i zaspokajającej 80 proc. potrzeb energetycznych kraju. Niezależni eksperci zwracają uwagę na chroniczne niedoinwestowanie elektrowni i bardzo zły stan infrastruktury.

Większość terytorium Wenezueli pozbawiona była energii elektrycznej przez pięć dni. Od początku stycznia w kraju tym, pogrążonym w głębokim kryzysie politycznym i gospodarczym, trwa stan dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko Maduro lider opozycji Juan Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem i uznał władzę Maduro za nielegalną. Wiele krajów, w tym USA i większość państw UE, uznało Guaido za prawowitego prezydenta. Rosja wspiera Maduro i uznaje jego rząd za legalny.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: hise/oryk 18.03.2019r. 16:37
jak by to wyglądało u nas
w zimowym szczycie wieczornym przy niskiej temperaturze?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE