ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Kanadzie około 150 tys. studentów i uczniów strajkowało w obronie klimatu
15.03.2019r. 22:18

Prawie 150 tys. kanadyjskich studentów i uczniów przerwało w piątek zajęcia w ramach dnia protestów w obronie przed zmianami klimatu. Tysiące osób przeszły w manifestacjach.

Szacunki dotyczące prawie 150 tys. uczestników ze 116 organizacji studenckich z 35 różnych uniwersytetów i uczelni, przede wszystkim w Quebecu, zostały sporządzone przez organizatorów piątkowych protestów, kolektyw "La planete s'invite a l'universite" (Planeta przychodzi na uniwersytet). Grupa ta powstała w połowie stycznia br. na Uniwersytecie Montrealskim. Łącznie, jak obliczały media, protesty i manifestacje zaplanowano w ok. 50 miastach w Kanadzie.

Studenci strajkowali przede wszystkim w prowincji Quebec, w Montrealu, gdzie, jak podawały media, ulicami przeszły dziesiątki tysięcy młodych ludzi, a także w stolicy kraju Ottawie (Ontario) oraz w sąsiednim Gatineau (Quebec), mieście leżącym na drugim brzegu rzeki Ottawa. Dwie demonstracje z metropolii Ottawa-Gatineau spotkały się po południu pod budynkiem parlamentu federalnego w Ottawie.

Media podały, że w Montrealu uczniowie kilku szkół średnich zablokowali w piątek rano wejścia do swoich placówek. Lekcje zostały zawieszone na cały dzień.

Kanadyjskich studentów i uczniów poparły związki zawodowe nauczycieli i inne organizacje nauczycielskie. Grupa 359 naukowców kanadyjskich wystosowała list z poparciem, podkreślając, że manifestacje są organizowane przez młodych ludzi, którzy we własnym życiu doświadczą skutków zmian klimatu. Poparcia udzieliły także organizacje takie jak Greenpeace i Amnesty International.

Federalna minister środowiska Catherine McKenna poparła manifestujących studentów, pisząc w piątek w mediach społecznościowych, że "zachęca studentów, by podejmowali dalsze działania". "Oni wiedzą, że zmiany klimatu są prawdziwe i koszt braku działania jest ogromny". Skrytykowała też konserwatywnych polityków za ich bierne podejście do zmian klimatu.
Udział w demonstracjach zadeklarowali politycy kilku partii. Organizacja "Planeta przychodzi na uniwersytet" poinformowała, że otrzymała zaproszenie na spotkanie od ministra środowiska prowincji Benoit Charette'a.

Strajk młodzieży w obronie środowiska naturalnego ogłoszono na świecie w odpowiedzi na apel 16-letniej Szwedki Grety Thunberg, która zainicjowała akcję "Piątki dla przyszłości". Nastolatka została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

W Bukareszcie, gdzie trwa rotacyjny 8. Europejski Szczyt Regionów i Miast, przedstawiciele unijnych samorządów zadeklarowali wsparcie dla ruchu "Młodzież dla zmiany klimatu".

Z najnowszego sprawozdania naukowego w sprawie zmian klimatu opublikowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) w listopadzie 2018 r. wynika, że pozostało mniej niż 20 lat na uniknięcie katastrofy klimatycznej, która sprawi, że globalne ocieplenie stanie się nie do pokonania. Przy obecnych tendencjach temperatury na świecie do 2100 roku podniosą się o 3 st. C, co - jak ostrzegają naukowcy - nieodwracalnie zniszczy różnorodność biologiczną i sprawi, że nie będziemy w stanie poradzić sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ec 18.03.2019r. 13:11
Do strajku młodzieży powinni zostać dopuszczeni tylko uczniowie, którzy: gaszą światło za sobą gdy wychodzą z... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 18-03-2019r. 20:54 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE