ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Czechy rozważają utworzenie własnej Komisji Węglowej
18.03.2019r. 12:39

Czeski minister środowiska Richard Brabec zaproponował, aby wzorem Niemiec, w Czechach powstała Komisja Węglowa, która miałaby zająć się dyskusją nad odejściem od paliw kopalnych na rzecz OZE i energetyki jądrowej - czytamy w BiznesAlert.pl.

Według ministra komisja miałaby się składać z szerokiego grona ekspertów, naukowców, menadżerów, polityków oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Pod koniec stycznia niemiecka Komisja Węgla, w której uczestniczyli przedstawiciele partii politycznych, ekologów i przemysłowców osiągnęła długo oczekiwane porozumienie o przyszłości sektora węglowego nad Odrą. Zdecydowała, że do 2038 roku nasi zachodni sąsiedzi porzucą węgiel kamienny i brunatny. Obecnie moc działających nad Odrą ponad 120 elektrowni węglowych wynosi w przybliżeniu 43 GW, co odpowiada około 38 procentom produkcji energii. Według propozycji komisji, likwidacji ma ulec 17 GW mocy węglowych do 2030 roku, z czego 12,5 GW do 2022 roku. Kolejność wyłączania instalacji miałaby zostać ustalona po rozmowach z ich operatorami.
Jak zaznaczył czeski minister środowiska Praga chce odejść od paliw kopalnych, ale nie może w 100 procentach opierać swojej energetyki na OZE. Jego zdaniem Czechy mogą odejść o węgla do 2040 roku. - Wcześniejszy termin mógłby mieć dramatyczne konsekwencje - stwierdził.

Obecnie większość produkowanej w Czechach energii (42 proc.) pochodzi z węgla brunatnego oraz atomu (ok. 33 proc.). W dalszej kolejności OZE pokrywają około 11 proc. zapotrzebowania, węgiel kamienny - 5 proc., gaz - 4 proc. W 2017 roku w Czechach wydobyto 43,7 mln ton węgla, z czego 39,2 mln ton to węgiel brunatny - czytamy w BiznesAlert.pl.
CTK Ceske Noviny , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE