ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Region Nowa Anglia w USA zobowiązuje się do zachowania energetyki jądrowej
19.03.2019r. 13:43

Przedsiębiorstwa w stanie Connecticut podpisały umowę zapewniającą kontynuację działania elektrowni jądrowej Millstone. Jednocześnie gubernatorzy sześciu stanów tworzących region Nowej Anglii wydali dokument, w którym zobowiązują się do współpracy w celu utrzymania bezemisyjnych obiektów energetycznych, w tym elektrowni jądrowych.

Gubernator stanu Connecticut Ned Lamont i komisarz Departamentu Energii i Ochrony Środowiska (DEEP), Katie Dykes ogłosili 15 marca zawarcie pomiędzy operatorem jądrowym Dominion i przedsiębiorstwami elektroenergetycznymi Eversource i United Illuminating 10-letniego kontraktu na dostawę 9 milionów MWh energii elektrycznej z elektrowni jądrowej Millstone.

W elektrowni od roku 1975 i 1986 działają dwa bloki jądrowe wyposażone w reaktory wodne ciśnieniowe (PWR) o sumarycznej mocy 2088 MWe. Generuje ona około 45% energii elektrycznej stanu Connecticut, ale była zagrożona wycofaniem z eksploatacji ze względów ekonomicznych.

"Utrata elektrowni jądrowej Millstone byłaby katastrofalna dla naszego stanu i naszego regionu" - stwierdził gubernator Lamont. Zamknięcie zakładu naraziłoby region na prawie 25% wzrost emisji dwutlenku węgla, zwiększone ryzyko przerw lub utraty zasilania (rolling blackouts), a także konieczność poniesienia ogromnych, liczonych w miliardy dolarów, kosztów zastąpienia innymi obiektami energetycznymi i utratę ponad 1500 miejsc pracy, powiedział Lamont. "Dzięki tej umowie możemy rozpocząć nowe inwestycje w odnawialną i czystą energię potrzebną do przekształcenia naszej sieci elektroenergetycznej".

Stan Connecticut uchwalił w 2017 r. ustawę zezwalającą elektrowniom jądrowym na udział w przetargach na rynku energii wraz z innymi źródłami o zerowej emisji dwutlenku węgla, takimi jak energia wiatrowa, słoneczna i wodna, ale proponowana skala czasowa opóźniłaby do 2023 r. włączenie elektrowni jądrowej Millstone - jedynej elektrowni jądrowej działającej na terenie stanu - do tego systemu. W grudniu ubiegłego roku, informacja przekazana przez Urząd Regulacji Usług Publicznych stanu Connecticut (PURA) - że elektrownia jądrowa Millstone jest zagrożona przedwczesnym wyłączeniem z eksploatacji przed tym terminem - skłoniło władze stanowe i DEEP do zatwierdzenia wyboru oferty Dominion w ramach programu zamówień energii zeroemisyjnej.

Komisarz Dykes powiedziała, że wynegocjowana obecnie umowa zapewni stanowi i regionowi możliwość utrzymania źródła energii, zabezpieczonego pod względem paliwa i o zerowej emisji dwutlenku węgla. Zamknięcie elektrowni jądrowej Millstone spowodowałoby "niedopuszczalny" wzrost emisji dwutlenku węgla i utratę niezawodności zasilania, powiedziała. "Zabezpieczenie tych zasobów umożliwi naszemu stanowi kontynuowanie postępu w zwiększaniu efektywności energetycznej i wzrostu inwestycji w odnawialne źródła energii, które będą niezbędne do przejścia w przyszłości na czystą sieć elektryczną".

Przedstawiciel Dominion stwierdził, że umowa stanowi "skromny wzrost finansowy" i jest "znaczącym kamieniem milowym" w działaniu na rzecz bardziej uregulowanego i długoterminowego profilu zysków firmy oraz zmniejszenia ryzyka biznesowego. "Jest to ogromne zwycięstwo dla stanu Connecticut, regionu i naszych kolegów z Millstone", powiedział prezes i dyrektor generalny Paul Koonce.
Zaangażowanie regionalne

Wraz z informacją o zawartym kontrakcie gubernator Lamont ogłosił wspólne zobowiązanie gubernatorów stanów Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island i Vermont, do współpracy w celu zapewnienia niezawodności i przystępności systemu energetycznego regionu, umożliwiającej jednocześnie poszczególnym stanom osiągnięcie ich celów środowiskowych.

W zobowiązaniu stwierdza się, że państwa pracują nad dywersyfikacją dostaw energii i zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla poprzez integrację nowych metod wytwarzania czystej energii i środków dla poprawy efektywności energetycznej, ale hurtowe rynki energii są zaprojektowane tak, aby wybierać zasoby pod względem zużycia paliwa przy najniższych kosztach, a nie osiągnięcia zobowiązań środowiskowych.

"Szczególnym wyzwaniem jest wycofywanie się z produkcji energii jądrowej", dodając, że zamknięcie elektrowni jądrowej Millstone zwiększyłoby zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego zimą w całym regionie, a także zwiększyłoby regionalne emisje gazów cieplarnianych o 25%.

"Uznając, że cały region Nowej Anglii ma udział w zapewnieniu niezawodnego systemu energetycznego, po przystępnych cenach dla konsumentów, gubernatorzy Nowej Anglii zobowiązują się do współpracy, w koordynacji z regionalnym operatorem sieci ISO i Państwowym Komitetem ds. Energii Elektrycznej Nowej Anglii, w celu wdrażania mechanizmów rynkowych, które docenią wkład istniejących zasobów generacji jądrowej w regionalne bezpieczeństwo energetyczne i niezawodność zasilania w okresie zimy", stwierdza zobowiązanie.

Stany, których polityka energetyczna "priorytetowo traktuje czyste zasoby energii", zobowiązują się do współpracy nad opracowaniem mechanizmów, które cenią "ważne atrybuty" takich zasobów, a jednocześnie "zapewniają, aby konsumenci w jednym stanie nie finansowali wymogów polityki publicznej wymaganych przepisami innego stanu".
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE