ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy chcą wykorzystać elektrownie węglowe jako magazyny energii
19.03.2019r. 20:21

Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt lub DLR) bada, czy niemieckie elektrownie węglowe mogłyby zostać ponownie wykorzystane jako zasoby magazynowania energii.

Organ badawczy, który ma doświadczenie w rozwoju skoncentrowanej energii słonecznej (CSP), planuje pilotaż, który będzie polegał na odinstalowaniu kotła ze starej elektrowni węglowej i zastępowaniu go termicznym zbiornikiem magazynującym stopioną sól, który będzie ogrzewany z nadmiarem energii ze źródeł odnawialnych. Jeśli ta koncepcja sprawdzi się, jej zwolennicy twierdzą, że może ona pomóc w zabezpieczeniu miejsc pracy w sektorze węglowym, dając jednocześnie Niemcom dziesiątki gigawatów mocy w magazynach do przesuwania energii odnawialnej do niemieckiej sieci.

Co więcej, pojedynczy pilot może wystarczyć do udowodnienia komercyjnej opłacalności tej koncepcji, ponieważ technologia opisana jako bateria Carnota opiera się na dostępnych w handlu komponentach przemysłowych i standardowych praktykach inżynierskich.

Według strony internetowej DLR od 2014 roku prowadzi badania nad akumulatorami Carnot. Tymczasem doświadczenie z magazynowaniem energii za pomocą stopionej soli w zakładach CSP sięga prawie dekady. Jest to znacznie dłuższy okres niż w przypadku instalacji akumulatorów litowo-jonowych w skali sieci. Niemieckie spółki są zainteresowane tą koncepcją jako sposobem na przedłużenie żywotności aktywów do produkcji węgla.
Koszty dostosowania elektrowni węglowych nie powinny być nadmiernie znaczące, ponieważ duża część istniejącej infrastruktury byłaby ponownie wykorzystana, a pozwolenia i połączenia sieciowe zostały już wprowadzone. Akumulatory Carnot zapewne uzupełnią instalacje akumulatorów litowo-jonowych w niemieckiej sieci, przy czym te ostatnie dostarczają podstawowe i wtórne usługi kontroli częstotliwości. Kombinacja akumulatorów litowo-jonowych i Carnota może utrzymać stabilność sieci i zapewnić zmianę obciążenia, aby utrzymać sieci działające na wysokim poziomie energii odnawialnej przez wiele godzin lub nawet dni. Jednak aby poradzić sobie z długimi okresami słabego wiatru i słabego światła słonecznego, na przykład podczas zimowych "ciemnych flaut", niektóre z przerobionych elektrowni węglowych mogą być wyposażone w kotły gazowe.

Niemniej jednak koncepcja akumulatorów Carnot ma sens tylko jako sposób na wykorzystanie urządzeń elektrowni węglowych i nadwyżki energii odnawialnej, która w przeciwnym razie zostałaby zmarnowana, ponieważ efektywność procesu składowania w obie strony wynosi tylko około 40 procent. DLR chce podnieść ten poziom do 60 procent za pomocą technologii pomp ciepła.
Clean Technica , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 20.03.2019r. 20:17
To jest ciekawy pomysł aby elektrownie węglowe wykorzystać jako magazyny energii w układzie baterii Carnota zasilanych energią z OZE. Jak do tego dołoży się jeszcze gaz jako żródło pomocnicze i okaże się że ta energia będzie tańsza od szybko drożejącej energii z węgla to takie elektrownie będą szybko wypierać wysoko emisyjne węglówki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE