ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rumunia bada możliwość wdrożenia małych reaktorów SMR NuScale
20.03.2019r. 10:50

Amerykańską firmą NuScale Power i rumuńskie przedsiębiorstwo energetyczne Societata Nationala Nuclearelectrica SA (SNN SA) podpsiały umowę w sprawie zbadania możliwości budowy i wykorzystania reaktora małej mocy (SMR) w Rumunii.

Obie firmy podpisały protokół ustaleń dotyczący wymiany informacji biznesowych i technicznych na temat technologii jądrowej NuScale w celu oceny rozwoju, licencjonowania i budowy SMR zaprojektowanego przez firmę NuScale dla potencjalnego długoterminowego zastosowania w Rumunii.

"Departament Energii (DOE) pochwala to ważne porozumienie, mające dokonać oceny, w jaki sposób można wykorzystać technologię małych modułowych reaktorów w Rumunii" - skomentował sekretarz ds. Energii USA Rick Perry. "DOE pracuje nad wsparciem wielu innowacyjnych sposobów wytwarzania energii, w tym tej przełomowej technologii. Jesteśmy entuzjastycznie nastawieni do przyszłych możliwości rozwoju i do znajdowania się w czołówce technologii wytwarzania energii jądrowej." -dodał.

John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power, stwierdził, że firma oczekuje współpracy z SNN SA "w celu określenia roli, jaką technologia NuScale może odegrać w przyszłości w bilansie energetycznym Rumunii".
SNN SA, nazywane również Nuclearelectrica, eksploatuje w elektrowni jądrowej Cernavoda dwa kanadyjskie reaktory ciężkowodne Candu o łącznej mocy 1300 MWe, które obecnie wytwarzają do 18 proc. energii elektrycznej w Rumunii. "Jako jedyny wytwórca energii jądrowej w Rumunii widzimy ogromny potencjał SMR ze względu na czystą, bezpieczną i niedrogą energię elektryczną, jaką zapewniają" - skomentował dyrektor generalny tej firmy, Cosmin Ghita.

Technologia SMR NuScale oferuje niezależny, samodzielny moduł zasilania NuScale o mocy brutto 200 MWt lub 60 MWe. Skalowalna konstrukcja oparta na technologii reaktora wodnego ciśnieniowego (PWR) może być stosowana w elektrowniach zawierających do 12 takich pojedynczych modułów. Technologia ta jest obecnie poddawana przeglądowi przez amerykańską Komisję Regulacji Jądrowych (NRC), a Utah Associated Municipal Power Systems planuje budowę 12-modułowego zakładu na terenie Idaho National Laboratory. Wdrożenie tej technologii oczekiwane jest w połowie 2020 roku. NuScale podpisała porozumienia ramowe (MOU) w celu zbadania możliwości wdrożenia swojej technologii SMR również w Kanadzie i Jordanii.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Cgd 20.03.2019r. 12:37
To technologia przyszłości. Za próbę współpracy z Amerykanami w tym temacie poleciał prezes PGE w 2013 K.K. Wygrało... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ENERGETYCY XXI w 20.03.2019r. 20:48
A nasi z kolejnych ekip rządu jają się przez lata zamiast też wybrać taką ścieżkę rozwoju energetyki jądrowej w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: PP 21.03.2019r. 23:48
Prezes KK "poleciał" za to, że nie chciał budować bloków w Elektrowni Opole i Turów, a technologia SMR, to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE