ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Porozumienie w sprawie wydłużenia pracy reaktorów atomowych w Almaraz
22.03.2019r. 16:08

Trzy największe hiszpańskie spółki energetyczne - Iberdrola, Endesa i Naturgy - podpisały w piątek porozumienie w sprawie wydłużenia pracy reaktorów atomowych w Almaraz, w pobliżu granicy z Portugalią.

Zawarta umowa kończy trwające od kilku miesięcy negocjacje między hiszpańskimi spółkami zarządzającymi elektrowniami atomowymi. W podpisanym dokumencie wydłużono maksymalny termin zamknięcia dwóch reaktorów atomowych w Almaraz do 2028 roku.

Według wcześniejszych ustaleń z rządem Pedro Sancheza zamknięcie reaktorów w kompleksie Almaraz, w którym udziały mają Iberdrola, Endesa i Naturgy, planowano najpóźniej na 2024 rok. Zatwierdzenie tej daty okazało się jednak niemożliwe z powodu różnic wśród akcjonariuszy.

Zawarta w piątek umowa przewiduje, że nawet po zamknięciu reaktorów w Almaraz państwo utrzyma na terenie tego kompleksu energetycznego pracę dla załogi przez okres co najmniej 20 lat.

Podpisany w piątek dokument przewiduje też wcześniejsze niż pierwotnie planowano zamknięcie wszystkich reaktorów atomowych na terenie Hiszpanii. Datę wyłączenia ostatniego reaktora w tym kraju ustalono na 2035 rok, czyli o rok wcześniej niż wynikało to ze wstępnych ustaleń.

Porozumienie między trzema największymi firmami energetycznymi Hiszpanii możliwe było dzięki mediacji rządu premiera Sancheza. W piątek socjalistyczny gabinet wyraził zadowolenie z "osiągniętej umowy", przypominając, że zakończone sukcesem negocjacje były możliwe dzięki wsparciu ze strony ministerstwa ds. ekologii.
Kompleks energetyczny w Almaraz, położony 100 km od granicy z Portugalią, był od lat przedmiotem krytyki władz w Lizbonie. Także organizacje ekologiczne wskazywały, że oba reaktory atomowe stanowią zagrożenie radioaktywne.

W styczniu rząd Hiszpanii porozumiał się z największymi firmami energetycznymi tego kraju w sprawie sukcesywnego zamykania elektrowni atomowych. Ostateczny termin funkcjonowania tych obiektów został wówczas ustalony na 2036 rok. Jako jedne z pierwszych miały zostać zamknięte reaktory w Almaraz.

We wtorek prezes państwowej spółki Iberdrola Ignacio Sanchez Galan poinformował, że budowane od kilku miesięcy w pobliżu portugalskiej granicy elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe mogą wytwarzać więcej energii elektrycznej niż dwa reaktory atomowe w Almaraz. Zapowiedział, że docelowo nowe obiekty będą mieć moc przekraczającą 4000 MW.

W Hiszpanii działa 14 elektrowni i zakładów produkcyjnych z reaktorami atomowymi, a także ponad 1000 jednostek badawczych lub magazynowych, w których znajdują się odpady lub instalacje radioaktywne. Najwięcej z nich zlokalizowanych jest w Katalonii, Andaluzji oraz na terenie aglomeracji madryckiej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE