ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tobiszowski: chcemy przedstawić politykę energetyczną do 2040 r. na kongresie w Katowicach
22.03.2019r. 19:59

Ministerstwo Energii dąży do przyjęcia przez rząd Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP) przed majowym 11. Europejskim Kongresem Gospodarczym w Katowicach, aby dokument mógł być tam przedstawiony i dyskutowany - powiedział w piątek wiceszef resortu Grzegorz Tobiszowski.

Projekt PEP resort energii przedstawił w listopadzie ub. roku; termin zgłaszania uwag do projektu minął w połowie stycznia. 11. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbędzie się od 13 do 15 maja br.

Wiceminister Tobiszowski uczestniczył w piątkowym spotkaniu rady katowickiego kongresu. W późniejszej rozmowie z dziennikarzami zasygnalizował, że "jest intencja, abyśmy na kongresie przedłożyli dokument rządowy". "Mamy może nie za wiele czasu, ale ten czas nie jest zbyt krótki, aby nie przedłożyć rządowi do zatwierdzenia Polityki Energetycznej Polski do 2040 r." - uznał.

Jak ocenił, w kontekście tego założonego terminu są "ryzyka" wynikające m.in. z dyskusji międzyresortowej. Wskazał, że obecnie, po zebraniu wszystkich ok. 2 tys. uwag i postulatów do projektu, trwa "organizacyjny wysiłek" związany z ich przetwarzaniem. Na ich podstawie powstały już "pewne poprawki" i przygotowywany jest ostateczny kształt dokumentu.

"Minister Tchórzewski będzie czynił starania, aby ten dokument przedłożyć - i wtedy mielibyśmy świetną możliwość publicznego zaprezentowania dokumentu rządowego, który po raz pierwszy od 10 lat ukierunkowuje inwestycje w energetyce, relacje odnawialnych źródeł, fotowoltaikę i rolę węgla, energetykę opartą na gazie, jak widzimy energię jądrową, a także jak chcemy zabezpieczać wzrost zapotrzebowania na energię i co będziemy z systemu wyłączać" - wymieniał Tobiszowski.

Jak dodał, wobec rozwoju dyskusji nad projektem cieszy go wzrost świadomości nt. potrzeby ciągłego wdrażania innowacyjnych rozwiązań, zarówno po stronie energetyki odnawialnej, jak i konwencjonalnej, a także co do wagi wzajemnego wsparcia obu tych segmentów. "Rozwijając (energetykę - PAP) odnawialną musimy dawać zabezpieczenie ze strony konwencjonalnej" - przypomniał.

"To dla mnie bardzo cenne, że po tych rozmowach przedstawiciele energetyki odnawialnej widzą potrzebę energetyki konwencjonalnej, czy to opartej o gaz czy o węgiel kamienny, pojawia się też zasadność jądrowej. Myślę, że osiągamy - przy bardzo ważnej kwestii rozwoju gospodarki - pewien konsensus co do założeń. Wiadomo, że zawsze szczegóły mogą dzielić, ale ważne, byśmy permanentnie analizowali, co i jak się dzieje" - uznał wiceminister.
"Dlatego myślę, że będzie świetna okazja na kongresie (w Katowicach - PAP) pokazać to - najpierw prezentując całość dokumentu, a potem w poszczególnych panelach rozbijając na człony. (...) Wreszcie przejdziemy na ten etap decyzyjny, dlatego myślę, że to może być - na tle zmian w Europie - jeden z ważniejszych tematów katowickiego kongresu" - dodał Tobiszowski.

Za istotne elementy PEP - prócz roli głównych sektorów wytwórczych - wiceminister uznał kwestie rozwoju sieci dystrybucyjnej oraz energetyki prosumenckiej. Pytany o skalę wprowadzanych w następstwie konsultacji zmian do projektu zastrzegł, że nie są one duże - wobec pewnych stałych uwarunkowań.

"Niepodważalne jest np., że idziemy w (energetykę - PAP) odnawialną na morzu, ona jest parametryzowana; idą kolejne aukcje w odnawialną na lądzie - i chcę podkreślić, że w tym roku podpiszemy umowy na spełnienie celu 15 proc. udziału energii z OZE (w końcowym zużyciu energii brutto do 2020 r. - PAP), który nam narzuciła Bruksela" - podtrzymał wiceminister. Jak dodał, zmiany w projekcie mają charakter przede wszystkim "uściśleń i doprecyzowań", m.in. w zakresie OZE.

W przedstawionym w listopadzie projekcie PEP założono m.in., że w 2030 r. 60 proc. wytwarzanej w Polce energii nadal będzie pochodziło z węgla (obecnie to średnio niespełna 80 proc.), przy utrzymaniu rocznego zużycia tego surowca na obecnym poziomie. Do 2040 r. udział węgla w produkcji prądu ma zmniejszyć się poniżej 30 proc.

W miksie coraz większą rolę miałyby grać źródła odnawialne, zwłaszcza fotowoltaika i offshore. Wygaszane miałyby być wiatraki na lądzie. W 2033 r. pojawić miałby się atom (pierwszy blok o mocy ok. 1-1,5 GW). W latach 2033-2039 r. miałyby zostać zbudowane 4 bloki jądrowe o całkowitej mocy ok. 4-6 GW, dwa kolejne w latach 2041 i 2043. Łączne nakłady inwestycyjne w sektorze wytwórczym w latach 2021-2040 założono na ok. 400 mld zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: As 23.03.2019r. 08:19
To co, najpierw przyjmowac a potem dyskutowac?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: akcjonariuszek energetyczny 23.03.2019r. 09:59
Słusznie:ale RM niech przyjmie PEP tylko jako projekt.I czekać na wyniki wyborów zwłaszcza Unijnych ponieważ PE Unii... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Uważny 24.03.2019r. 00:03
Panowie z ME i rządu: Aby projekt miał "ręce i nogi oraz myślącą, sterującą głowę" to właściwszym będzie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: OLD ENERGETYCY 24.03.2019r. 00:16
A nie za krótki horyzont czasowy 2040 rok? To jest tylko 20 lat!!! Perspektywa do roku 2050 co zamkniemy z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Andre 25.03.2019r. 11:59
A jak tam taryfa antysmogowa, dużo zielonych klientów z niej skorzystało i oczyściło nam powietrze?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE