ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pierwsza tura rokowań w sporze zbiorowym w Orlen Serwis bez porozumienia
25.03.2019r. 20:04

Pierwsza tura rokowań płacowych w ramach sporu zbiorowego, który w Orlen Serwis wszczął w zeszłym tygodniu Międzyzakładowy Związek Zawodowy Grupy Kapitałowej PKN Orlen, odbyła się w poniedziałek i zakończyła bez porozumienia.

Następny termin rokowań wyznaczono na 27 marca. "Czekamy na pozytywne dla pracowników rozwiązania, a w szczególności odpowiednie podejście do obecnego sporu przez właściciela PKN Orlen" - oświadczył Międzyzakładowy Związek Zawodowy Grupy Kapitałowej PKN Orlen.

Spółka Orlen Serwis należy do największych podmiotów zależnych PKN Orlen - zatrudnia obecnie ok. 1800 pracowników.

W ubiegłym tygodniu PKN Orlen podał, że zarząd Orlen Serwis oraz osiem działających tam związków zawodowych zawarło porozumienie o wzroście płac w 2019 r. Jak zaznaczył wówczas płocki koncern, z warunkami zapisanymi w porozumieniu nie zgodził się Międzyzakładowy Związek Zawodowy Grupy Kapitałowej PKN Orlen. Z kolei organizacja ta oznajmiła, iż wobec braku porozumienia w ramach negocjacji, dotyczących podwyżek płac pracowników Orlen Serwis, wszczęła w tej spółce spór zbiorowy.

Według PKN Orlen, osiągnięte w zeszłym tygodniu w Orlen Serwis porozumienie płacowe przewiduje wzrost wynagrodzenia zasadniczego o 250 zł brutto od 1 kwietnia 2019 r. oraz wypłatę dwóch nagród świątecznych o łącznej wysokości 2800 zł brutto; pracownicy Orlen Serwis otrzymają także kartę zakupową na zakup paliw, towarów pozapaliwowych i usług na stacjach koncernu w wysokości 500 zł brutto lub zasilenie tą kwotą tzw. platformy kafeteryjnej.

Jak mówił wcześniej prezes Orlen Serwis Albert Kołodziejski, cytowany w komunikacie płockiego koncernu, "postulaty Międzyzakładowego Związku Zawodowego Grupy Kapitałowej PKN Orlen wynosiły łącznie ok. 40 mln zł i zdecydowanie przekraczają możliwości finansowe Orlen Serwis, którego zysk za 2018 r. wyniósł ok. 10 mln zł. Według niego, "spełnienie tych żądań spowodowałoby m.in. konieczność zwolnienia ok. 340 pracowników".

W poniedziałek Międzyzakładowy Związek Zawodowy Grupy Kapitałowej PKN Orlen podkreślił, że "na pierwszym spotkaniu w ramach rokowań w trwającym sporze zbiorowym zaproponował nowe stanowisko, w którym poniesione koszty przez pracodawcę na wzrost wynagrodzeń w 2019 r. kształtowałyby się na poziomie o wiele niższym, niż ciągle podnoszone przez pracodawcę 40 mln zł".

"Prawdą jest, iż na podwyżki w Serwisie przeznaczone będą takie kwoty jak 250 zł brutto obligatoryjnie do wynagrodzenia dla pracowników spółki, a więc na poziomie tożsamym jak w koncernie. Samo przytoczenie tego faktu powoduje, iż nasze oczekiwania jawią się jako zbyt wygórowane. Dla porównania jednak, wystarczające jest przytoczenie kilku danych: pracownik Orlen Serwisu, nawet przy podwojeniu aktualnej kwoty podwyżek, czyli przykładowo w wysokości 500 zł brutto, musi dochodzić do poziomu wynagradzania swojego kolegi z koncernu od 10 do 20 lat, tak szacunkowo, długiego okresu czasu potrzebują pracownicy spółek zależnych" - oświadczył Międzyzakładowy Związek Zawodowy Grupy Kapitałowej PKN Orlen.
Jak zaznaczył, "średnia płaca dla pracowników spółki, ludzi doświadczonych oraz obarczonych znacznym ryzykiem w trakcie wykonywania pracy, często znajduje się na niskim poziomie". "Takich różnic, pomiędzy spółką a koncernem, w zakresie ekonomicznym czy socjalnym można mnożyć. Dlatego ludzie mają dość i żądają w końcu poważnego traktowania oraz rozpoczęcia polityki godnego wynagradzania" - podkreślił związek w swym poniedziałkowym stanowisku. Zwrócił przy tym uwagę, że "jest organizacją największą w zakładzie pracy Orlen Serwis, zrzeszającą prawie 60 proc. załogi pracującej na terenie zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku i Anwil Włocławek", spółki z Grupy Orlen.

Negocjacje dotyczące wzrostu wynagrodzeń prowadzone są w ramach całej Grupy Orlen począwszy od stycznia 2019 r. Według płockiego koncernu, "we wszystkich spółkach odbywają się one z poszanowaniem obu stron i przebiegają bez zakłóceń". "Do tej pory rozmowy z organizacjami związkowymi zostały z sukcesem zakończone w PKN Orlen, Anwil, Orlen Ochrona, Orlen Projekt, Orlen CUK, ORLEN Administracja, Basell Orlen Polyolefins oraz IKS Solino" - informowała w ubiegłym tygodniu spółka.

W lutym PKN Orlen komunikował, że przedstawiciele zarządu i związków zawodowych osiągnęli tam porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń oraz wypłaty nagród dla pracowników spółki w 2019 r. Zastrzegł, iż nie dotyczą one kadry zarządzającej. Spółka podkreślała, że po raz pierwszy w historii negocjacje płacowe ze stroną związkową "udało się zakończyć przed ustalonym w układzie zbiorowym pracy terminem 28 lutego".

W ramach porozumienia płacowego w PKN Orlen ustalono wzrost wynagrodzeń na 2019 r. o 250 zł brutto dla pracowników niższych kategorii zaszeregowania oraz nagrody jednorazowe w kwocie 2100 zł dla zatrudnionych w wyższych kategoriach, z wyłączeniem wyższej kadry zarządzającej. Ustalono też, że w 2019 r. każdy uprawniony pracownik otrzyma kartę zakupową o wartości 500 zł, umożliwiającą dokonywanie zakupów na wszystkich stacjach PKN Orlen w Polsce - w drodze indywidualnej decyzji pracownika, przewidziano możliwość zamiany tego świadczenia na doładowanie konta na platformie kafeteryjnej taką samą kwotą.

Porozumienie płacowe w PKN Orlen dotyczy także jednorazowych nagród dla pracowników spółki, które zostaną wypłacone w okresie świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia na poziomie zbliżonym do ubiegłego roku - było to wtedy łącznie 3500 zł brutto na osobę. W tym roku płocki koncern ma wypłacić także dodatkową, specjalną nagrodę z okazji jubileuszu 20-lecia jego utworzenia, której wysokość będzie uzależniona od stażu pracy.

PKN Orlen jest największym, strategicznym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych w Europie. W zakładzie głównym spółki w Płocku zatrudnionych jest ponad 5,2 tys., a w całej Grupie Kapitałowej Orlen ponad 21,2 tys. osób.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE