ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: Projekt Baltic Pipe jest realizowany zgodnie z harmonogramem
01.04.2019r. 10:39

Strategiczny projekt połączenia Polski ze złożami gazu na szelfie norweskim Baltic Pipe jest realizowany zgodnie z harmonogramem z dokładnością co do jednego tygodnia - powiedział w Rzeszowie pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

"Od ponad trzech lat jesteśmy w stałym roboczym kontakcie z kolegami w Kopenhadze i nie byłoby tego sukcesu, jaki już mamy w tej chwili, gdyby nie ich zrozumienie i współdziałanie. Ten sukces to jest możliwość powiedzenia dzisiaj, że strategiczny projekt połączenia Polski ze złożami gazu na szelfie norweskim jest realizowany zgodnie z harmonogramem z dokładnością co do jednego tygodnia" - powiedział Naimski podczas IV konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywy rozwoju". Projekt Baltic Pipe jest realizowany przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet. Uruchomienie przesyłu gazu biegnącym po dnie Morza Bałtyckiego gazociągiem ma nastąpić w październiku 2022 roku.

"Współpraca między Polską i Danią tworzy możliwość współpracy i kooperacji w rejonie Morza Bałtyckiego. Ta regionalna współpraca w regionie daje Skandynawii i Polsce możliwość osiągnięcia synergii" - mówił Naimski.

Według pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej jednym z ważnych elementów regionalnej współpracy państw basenu Morza Bałtyckiego, będzie rozwój energetyki wiatrowej.
"Wiatr jest przyszłością, energia z wiatru jest przyszłością. Morski wiatr jest stabilny, współpraca w tej dziedzinie jest dla nas bardzo ważna. Potrzebujemy energii z wiatru na morzu, bo chcemy mieć zrównoważony mix energetyczny w Polsce. Potrzebujemy energii ze źródeł odnawialnych dlatego, że chcemy utrzymać bezpieczeństwo i suwerenność naszego kraju, oparte o własne surowce energetyczne" - powiedział Piotr Naimski.

Według ministra wiatr i węgiel to dwa najważniejsze źródła energetyczne, a ich wzajemny rozwój jest ze sobą powiązany.

"Jeśli chcemy utrzymać energetykę węglową, to musimy rozwijać nieemisyjne źródła energii. Strategia energetyczna do 2040 rok zakłada, że ok. 50 proc. energii w perspektywie 20-25 lat będzie produkowana z węgla, ale pozostała część będzie pochodzić ze źródeł nieemisyjnych. Połowę źródeł nieemisyjnych stanowić będzie energetyka jądrowa. Pracujemy nad tym" - mówił Naimski.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE