ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Mielczarski: Wiatraki i broń chemiczna na Bałtyku
08.04.2019r. 06:08

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
NIK zapowiedział kontrolą służb zajmujących się niebezpiecznymi substancjami zalegającymi w morzu. Trochę późno, ale lepiej późno niż wcale, tym bardziej, że na Bałtyku mamy wybudować 10000MW mocy wiatraków (ponad 1500 wież), a Bałtyk to tykająca bomba i to nie tylko ekologiczna.

Przez dziesiątki lat Bałtyk był wysypiskiem dla starej broni, szczególnie chemicznej. Jest też cmentarzyskiem dziesiątek zatopionych statków, szczególnie w czasie II wojny światowej. Najbardziej znany jest przypadek niemieckiego tankowca Franken zatopionego 8 kwietnia 1945 roku przez lotnictwo Armii Czerwonej w okolicach Helu, chociaż on nie musi być najgroźniejszy.

Budowa znacznej liczby wiatraków morskich, jak również linii przesyłających energię elektryczną na ląd będzie wymagała podjęcie prac rozpoznawczych czy w czasie budowy nie zostaną naruszone znajdujące się pod wodą wraki statków, amunicja czy broń chemiczna. Będzie to wymagało poniesienia znacznych kosztów, ale przede wszystkim dużo czasu i może postawić pod znakiem zapytania ambitne plany wiatrowej energetyki morskiej.

Zatopiona broń, szczególnie chemiczna podlega korozji, co powoduje że znajdujące się tam substancje uwalniane są do wody, a wiatry, szczególnie wschodnie skutkują efektem "upwelling" (prądy wznoszące), które powodują, że woda z warstw przy dnie morza wydostaje się na powierzchnię wraz ze znajdującymi się na tym dnie substancjami. Efekt "upwelling" poznał każdy kto chociaż raz był latem nad Bałtykiem, kiedy temperatura wody przy brzegu może w ciągu jednego dnia obniżyć się o 10-120C na skutek wypływu na powierzchnię zimnej wody znajdującej się blisko dna morza.

Położenie wraków, amunicji i broni chemicznej w Bałtyku nie jest dobrze rozpoznane. Pewne wskazówki jak znaczny jest to problem dostarcza mapa w artykule opublikowanym przez grupę autorów z Akademii Marynarki Wojennej.

Źródło: Fabisiak J., Jurczak W., Szubrycht G., Zaremba W., Akademia Marynarki Wojennej, "Bezpieczeństwo ekologiczne Morza Bałtyckiego w aspekcie roztwarzania korozyjnego pojemników z bojowymi środkami chemicznymi", Journal of KONBiN, 45, 2018.

Pewne wskazówki dostarcza także informacja z Urzędu Morskiego w Szczecinie podana w trakcie dyskusji na portalu Wirtualny Nowy Przemysł, mówiąca, że w czasie budowy gazoportu w Świnoujściu nie znaleziono broni chemicznej, ale "jedynie broń i amunicję konwencjonalną". Bardzo ujmujące jest to słowo "jedynie". Budowa terminalu to zaledwie obszar kilkudziesięciu km2 blisko przy brzegu, a wiatrowe farmy morskie i linie doprowadzające energię elektryczną na brzeg zajmą obszar dziesiątek czy setek kilometrów kwadratowych.Same farmy wiatrowe mają również wpływ na otoczenie, w tym kształtowanie się prądów wznoszących (upwelling) i opadających (downwelling) szczególnie w kilwaterze (wind wake) powstającym za morskim wiatrakiem. Raport opublikowany przez Zentrum für Material -und Küstenforschung (Clark S., Schroeder F., Baschek B.,"The influence of large offshore wind farms on the North Sea and Baltic Sea - a comprehensive literature review", HZG Report, 2014-6, ISSN 2191-7833) wskazuje na konieczność badań nad negatywnym wpływem farm morskich wiatraków na otoczenie.

Osobiście nie sądzą aby znalazło się finansowanie na badania nad negatywnym wpływem wiatraków morskich na środowisko, bo mogłoby się okazać, że elektrownie konwencjonalne mniej w to środowisko ingerują i byłby wówczas straszny kłopot, co z taką informacją zrobić.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Energetyk77 08.04.2019r. 13:45
Może trochę Bałtyku wyczyszczą ze śmieci, tylko znów taryfa przesyłowa wzrośnie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Pete 08.04.2019r. 15:00
Panie Profesorze, badania dla 4 projektów MFW o łącznej mocy ok 4 GW już zostały wykonane, wi3c proszę się nie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 4 | Najnowsza odpowiedź: 26-02-2020r. 15:42 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE