ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Ignorancja
08.04.2019r. 06:01

dr Krzysztof Chlebowski
Ignorancja organizacyjna jest coraz częściej postrzegana jako jedna z podstawowych i słabo dotąd rozpoznanych przyczyn trudności, jakie napotykają przedsiębiorstwa w działalności rozwojowej. W związku z tym pojawiają się nowe kierunki zarządzania, uzupełniające model znany jako zarządzanie wiedzą. Inspirowane są one, przynajmniej częściowo, metodami stosowanymi przez wywiad wojskowy i policyjny. W artykule przedstawiam podstawy teoretyczne i jeden z modeli zarządzania ignorancją organizacji, rozpatrywany w kontekście tzw. paradoksu eksploatacji i eksploracji, który jest ściśle powiązany z działalnością innowacyjną.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 08.04.2019r. 14:48
Jest prawdą, że ignorant może stworzyć coś nowego, bo nie wie, że nie można, ale to jest jednak rzadkość. W zdecydowanej większości ignorancja jest szkodliwa, szczególnie na wysokich szczeblach zarządzania spółką, czego najbardziej jaskrawym przykładem będą awanse z nadania politycznego. Bardzo szkodliwe jest trzymanie informacji dla siebie, "bo to informacje wrażliwe dla bezpieczeństwa spółki", jak by powiedział cerber na szkoleniu IT, albo dlatego, że te trochę informacji daje poczucie władzy. Generalnie spółka, która zakazuje przekazywania info między swoimi ludźmi - zamiera. Na szkoleniach z bezpieczeństwa się to nazywa, że każdy ma tylko dostęp w zakresie niezbędnym. To jest właśnie śmierć idei rozwoju spółki. Nowe rozwiązania można stworzyć tylko umożliwiając nieskrępowaną wymianę informacji, choćby po to, żeby wysoko ulokowany ignorant się uczył. Może w tym celu trzeba było zamknąć naukowców na pustyni, jak w projekcie bomby atomowej, ale zakaz wymiany informacji i przekazywanie tylko danych niezbędnych uniemożliwiałby stworzenie takiej bomby w ogóle.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE