ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Ignorancja
08.04.2019r. 06:01

dr Krzysztof Chlebowski
Ignorancja organizacyjna jest coraz częściej postrzegana jako jedna z podstawowych i słabo dotąd rozpoznanych przyczyn trudności, jakie napotykają przedsiębiorstwa w działalności rozwojowej. W związku z tym pojawiają się nowe kierunki zarządzania, uzupełniające model znany jako zarządzanie wiedzą. Inspirowane są one, przynajmniej częściowo, metodami stosowanymi przez wywiad wojskowy i policyjny. W artykule przedstawiam podstawy teoretyczne i jeden z modeli zarządzania ignorancją organizacji, rozpatrywany w kontekście tzw. paradoksu eksploatacji i eksploracji, który jest ściśle powiązany z działalnością innowacyjną.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Zygmunt Parczewski 10.04.2019r. 11:21
Kolejny b.dobry kawałek wiedzy p. Krzysztofie. Gratuluję i żałuję, że ta odkrywana i w uporządkowany sposób przekazana wiedza (z przyzwoitym przywołaniem jej twórców i odtwórców) jest wciąż tak bardzo reglamentowana w naszej sferze gospodarczej, ale i w instytucjonalnej. Także w jednostkach stworzonych do wspierania i upowszechniania innowacji. One także kuleją gdyż często eksperci oceniający w nich zatrudnieni także nie mają tej wiedzy, o której Pan tak interesująco pisze. Trudno się dziwić, bo i skąd mieli ją nabyć? To proces długookresowy i najczęściej kształtowany na zasadzie praktyki 'mistrz- uczeń'. Stworzenie taśmy produkującej innowatorów obawiam się, że w Polsce się nie powiedzie. Na różne przeszkody wskazuje i Pan - oględnie i ogólnie - co rozumiem, ale zarazem żałuję, bo warto aby kiedyś powiedzieć to bardziej otwarcie. Ja przyznaję, że miałem trochę szczęścia pracując w bardzo dobrym ośrodku rozwijającym prawie wszystkie rodzaje wiedzy i ignorancji przedstawione na rys. 1. Bowiem w planowaniu strategicznym złożonych organizmów każdy z nich występuje. Uczciwie i konkretnie, a niekiedy nawet boleśnie uświadamiał nam to w Zakładzie Problemów Energetyki Profesor Włodzimierz Bojarski. Człowiek z ogromną wiedza, pasją i charyzmą badawczą i poznawczą. I było nieźle do czasu aż nie zainteresowały się 'bliżej' naszym zespołem władze naukowej korporacji - IPPT PAN. Wówczas szereg spraw zaczęło się zacinać - i to coraz mocniej. Dlatego podzielam Pański pogląd, że im większa korporacja tym trudniej o stworzenie warunków do rozwoju innowacyjności. Może ktoś z wyżej postawionych i ambitnych urzedników państwowych, albo decydentów wielkich spółek państwowych (publicznych) przeczyta Pański artykuł i zastanowi się nad stworzeniem struktury i warunków naprawdę sprzyjających innowacjom. Nie tylko w obszarze ogólnym, ale takż4e, a w Polsce głównie - w zakresie efektywności wykorzystania (zastosowań) innowacji. W Europie mistrzami są (i były) Niemcy, zaś w kreowaniu innowacji kraje skandynawskie i Szwajcaria.
Czekam na Pana kolejne 'drożdże' intelektualne, którymi obdziela Pan jednak dość skąpo czytelników. Powodzenia p. Krzysztofie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Krzysztof Chlebowski 11.04.2019r. 07:37
Dziękuję za uznanie Panie Zygmuncie. Artykuly takie jak mój czytają osoby interesujace się innowacjami. Jest ich sporo, ale niestety nie należą do nich decydenci, również ci którzy decydują o rozwoju dzialalności innowacyjnej. Oni z racji zajmowanych stanowisk wiedzą już wszystko. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE