ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

ROZMOWY

Rozmowa z Tomaszem Bendlewskim, Dyrektorem Pionu Energetyki i Gazownictwa Asseco Poland
08.04.2019r. 07:08

Rozmowa przeprowadzona przez organizatorów konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne. Filary i perspektywy rozwoju", która odbyła się w Rzeszowie w dniach 1 i 2 kwietnia br.Panie dyrektorze, jakie można wskazać obecnie główne wyzwania dotyczące elektromobilności ?

Przede wszystkim powinniśmy rozpatrywać elektromobilność w kategoriach modelu biznesowego. Poza wszystkimi problemami i wyzwaniami, przede wszystkim technicznymi, wydaje mi się, iż kluczowe jest to, aby zbudować właściwe model biznesowy dla świadczenia usług ładowania, rozliczenia i fakturowania tego typu usług. W dalszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na wyzwania związane z ogniwami, które potocznie nazywamy bateriami, co wiąże się z zasięgiem samochodu elektrycznego, jak również szybkością ładowania i oczywiście infrastrukturą, dzięki której będziemy mogli przemieszczać się po drogach i w sposób bezproblemowy ładować samochody.

W tej chwili jednym z głównych problemów jest wciąż cena tych ogniw. Wydaje mi się jednak, że jest to problem, który powoli będzie rozwiązany. Od kiedy koncerny motoryzacyjne przyjęły do wiadomości że elektromobilność jest faktem skala inwestycji które są prowadzone w tym kierunku spowoduje że ogniwa elektryczne będą coraz tańsze. Wydaje się, że ten punkt krytyczny około 100$, 120$ za jedną kilowatogodzinę powinniśmy osiągnąć w okresie najbliższych dwóch - trzech lat a zatem można by uznać że TSO, czyli koszty zakupu i eksploatowania samochodu elektrycznego, będą na zbliżonym poziomie, bądź nawet będą niższe niż w przypadku samochodu spalinowego.

A infrastruktura towarzysząca te wszystkie ładowarki i tak dalej?

To wydaje mi się, że to najmniejszy problem. Zarówno rządy krajowe jak i firmy inwestują w tej chwili dużo w rozbudowę infrastruktury w chwili obecnej 400 czy około 400 000 punktów ładowania które jest w skali globalnej może nie zapewni jeszcze możliwości swobodnego podróżowania ale w ciągu najbliższych pięciu lat prognozujemy że ilość takich ładowarek będzie się mieściła między 3 500 000 a 1 600 000 ładowarek i dzięki temu podróżowanie samochodem elektrycznym nie powinno wiązać się ze strachem

Jaka jest rola Asseco Poland jednego z europejskich potentatów w dziedzinie informatyki w dostarczaniu oprogramowania dla właśnie dla sektora elektromobilności?

Jako Asseco Poland oferujemy w tej chwili na rynku zarówno w Polsce jak i zagranicą pełne kompleksowe rozwiązania informatyczne, dzięki któremu można zarządzać ładowarkami jak również rozliczać usługi ładowania. To co chcemy podkreślić to to, że dostarczamy to już w modelu tak zwanej chmury, co nie wymaga od naszych potencjalnych klientów zakupu systemów informatycznych i de facto sprowadza się to do podłączenia się do istniejącej aplikacji i od tego momentu można świadczyć usługi. Nie posiadamy również barier wyjścia, jeżeli podmiot decyduje się na świadczenie tego typu usług będzie chciał zrezygnować, zaprzestać świadczenia tego usług, no to równocześnie w tym momencie rezygnuje z miesięcznego abonamentu i w zasadzie niczym innym nie jest związane. Nie tylko dostarczamy nowoczesne rozwiązania informatyczne, ale także dostarczamy je w modelu typowo outsourcingowym zdając sobie sprawę, że jest to raczkujący rynek no i że takie są wymagania przyszłości.

Klienci znajdują się w Polsce za granicą?

Mamy zarówno klientów w Polsce jak i za granicą ale oczywiście nie ukrywamy że najbliższy naszemu sercu jest rynek polski, bardzo wcześnie zdecydowaliśmy się zainwestować w elektromobilność, chcemy rosnąć i rozwijać się z tym rynkiem w Polsce.

Dziękuję bardzo

Organizatorami konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju", która odbyła się w Rzeszowie w dniach 1 i 2 kwietnia 2019 r., był Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza i Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE