ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

ROZMOWY

Rozmowa z dr Mariuszem Ruszelem, adiunktem na Politechnice Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza, Prezesem Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza
08.04.2019r. 09:59

Rozmowa przeprowadzona przez organizatorów konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne. Filary i perspektywy rozwoju", która odbyła się w Rzeszowie w dniach 1 i 2 kwietnia br.

Na konferencji dużo mówiono o dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Jakie są perspektywy tego na najbliższe lata?

MR: Przede wszystkim konsekwentnie realizujemy projekt dywersyfikacji źródeł dostaw, czyli projekt Baltic Pipe, który spowoduje że gaz będzie docierał do nas z Norwegii. Należy przypomnieć, że PGNiG posiada już tam złoża gazu ziemnego i zapowiada, że w perspektywie 2020-23 2,5 mld m sześc. gazu z Norwegii będzie przesyłanych do Polski poprzez Baltic Pipe właśnie z tych pól koncesyjnych. Drugą kwestią jest plan rozbudowy istniejącego terminalu LNG w Świnoujściu: aktualnie jest to 5 mld m sześc., ale my budując ten terminal zostawiliśmy miejsce na trzeci zbiornik. Czyli już wtedy pokazaliśmy, że go rozbudujemy do 7,5 mld m sześc. No i wreszcie trzecia rzecz, czyli zbudowanie kolejnego terminalu. Tutaj mówi się o floating LNG. Wprawdzie trwa jeszcze dyskusja o jego lokalizacji, ale są to kolejne miliardy m sześc. Czwartą formą dywersyfikacji źródeł, jest wydobycie własne. Jeżeli zwiększymy nawet w jakimś zakresie własne wydobycie gazu ziemnego, które w obecnie wynosi 4 - 4,5 mld m sześc. przy konsumpcji 16 - 16,5 mld m sześc., a więc mniej więcej pokrywa 30 proc. krajowego zapotrzebowania, to tak naprawdę mamy 4 elementy, które będą przyczyniać się do bezpieczeństwa polskiego rynku gazu. Niezbędnym jest jednak stworzenie infrastruktury, aby gaz mógł docierać do Polski z różnych źródeł.

Czy infrastruktura rynku gazu jest gotowa na dywersyfikację, właśnie w tym modelu w jakim Pan przedstawił?

Tak, przy czym niektóre elementy tego systemu przesyłowego wymagają rozbudowy. Należy realizować te prace równolegle i tak się dzieje. Spółka Gaz-System, równolegle do tych projektów rozbudowuje system gazociągów przesyłowych w Polsce, który dodatkowo jeszcze jest podłączony do magazynów gazu. Nie zapominajmy, że możemy również magazynować 3 mld m sześc. gazu i już się dyskutuje o tym, żeby budować kolejne magazyny.

Czyli podsumowując, można powiedzieć, że nasza polityka w dziedzinie dywersyfikacji dostaw gazu jest spójna?

Dużo zrobiliśmy w ostatnich latach i trzeba powiedzieć, że osiągnęliśmy kilka znaczących sukcesów. Jednym z nich jest terminal LNG w Świnoujściu i trzeba to kontynuować - po prostu trzeba konsekwentnie realizować te projekty infrastrukturalne, tak abyśmy w perspektywie 3 - 4 lat zrealizowali te inwestycje, a dopiero wtedy zastanawiali się, jakie są kolejne etapy wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego w ramach kolejnych instrumentów, które możemy wykorzystać. Ten harmonogram działań jest niezwykle ważny, aby w pierwszej kolejności tą infrastrukturę zbudować, a dopiero dalej myśleć o kolejnych elementach z giełdą, z liberalizacją i z tego typu instrumentami.

Co można powiedzieć o roli Niemiec i ich polityki energetycznej w kontekście tego co była tutaj mowa o Trójmorzu i Polityki energetycznej Trójmorza?

Przede wszystkim można popatrzeć na system przesyłowy gazu ziemnego Republiki Federalnej Niemiec jako pewnego instrumentu który może również spowodować że do państw Trójmorza tak naprawdę może docierać większa ilość rosyjskiego gazu biorąc pod uwagę też plany inwestycyjne typu Nord Stream 2 ale już istniejące Nord Stream 1, biorąc pod uwagę ilość systemów wejścia do niemieckiego systemu przesyłowego. Przekonamy się, że Niemcy mogą już w tym momencie przyjmować ponad 320 miliardów metrów sześciennych gazu. Cała Unia Europejska zużywa niecałe 400 mld m3. Jak do tego dołożymy Nord Stream 2, to nagle jedno państwo do swojego systemu może przyjąć wolumen gazu zbliżony do wolumenu wszystkich państw unijnych. Więc tak naprawdę można popatrzeć na Niemcy, jako na centrum dystrybucji gazu ziemnego, jako hub gazowy który dla państw Trójmorza z jednej strony może stanowić - no właśnie i to jest pytanie - czy jest szansą czy zagrożeniem, bo jeżeli mówimy o dywersyfikacji źródeł dostaw gazu to w tych uwarunkowaniach kontraktów gazowych w ramach których niemiecki system przesyłowy od północy funkcjonuje, to raczej przez ten system do państw Europy Środkowo-Wschodniej, przynajmniej tej części Trójmorza, będzie docierał rosyjski surowiec, a nie surowiec z innego źródła. W związku z powyższym, w mojej ocenie państwa Trójmorza powinny szukać tutaj źródeł dostaw głównie poprzez transport tak jak LNG czyli terminale lub chociażby Baltic Pipe.

Może być to jakieś zagrożenie dla bezpieczeństwa Energetycznego?

Tak, zdecydowanie tak, jeżeli dla nas taką perspektywą albo tym priorytetem jest dywersyfikacja czyli przełamanie monopolu to tak, ponieważ niemiecki system przesyłowy niestety w Europie Środkowo-Wschodniej może ten monopol pogłębić: monopol jednego dostawcy. Skoro mówimy o tym że chcemy budować wspólny rynek, to dążmy do tego żeby była konkurencja.

Dziękujemy bardzo

Organizatorami konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju", która odbyła się w Rzeszowie w dniach 1 i 2 kwietnia 2019 r., był Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza i Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: algas 12.04.2019r. 11:07
Wydobycie ze złóż krajowych nie przekracza już 22% potrzeb krajowych i będzie jeszcze gorzej ponieważ Gł. Geolog... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE