ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

PGE pracuje nad innowacjami w recyklingu, magazynowaniu energii i automatyzacji
10.04.2019r. 10:14

Recykling baterii litowo-jonowych, budowa magazynu energii elektrycznej, automatyzacja w zakresie dystrybucji energii oraz technologie odzyskiwania ciepła i metali ciężkich ze ścieków - to niektóre z 99 innowacyjnych projektów, realizowanych obecnie w Polskiej Grupie Energetycznej.

"Potrzebujemy innowacji we wszystkich segmentach naszej działalności, poczynając od wydobycia, poprzez energetykę konwencjonalną, odnawialne źródła energii, aż po dystrybucję i sprzedaż" - powiedział wiceprezes PGE ds. innowacji Paweł Śliwa podczas dwudniowego spotkania PGE z przedstawicielami środowisk naukowych.

W konferencji "Polska energetyka w obliczu innowacji", która odbyła się w Krynicy-Zdroju, uczestniczyli członkowie zarządów i specjaliści spółek należących do PGE oraz naukowcy z Polski i zagranicy.

Paweł Śliwa podkreślił, że PGE - która jest największą grupą energetyczną w kraju - w dziedzinie innowacji "nie zapomina również o swojej niedawno powstałej linii biznesowej, czyli o ciepłownictwie".

Jak mówił, konferencję w Krynicy zorganizowano "by spotkać się ze światem nauki, powiedzieć, jakie mamy wyzwania i potrzeby; i by świat nauki zaprezentował swoje dokonania i opowiedział, które projekty jest w stanie zrealizować".

Wiceprezes PGE podkreślał, że obecnie grupa prowadzi 99 innowacyjnych projektów. Wymienił m.in. prace nad recyklingiem baterii litowo-jonowych. "Dzisiaj wszyscy mówią o elektromobilności, mówią o bateriach, ale nikt nie mówi o ich utylizacji, o tym, co się z tymi bateriami stanie. My prowadzimy taki projekt, który jest już dalece zaawansowany" - powiedział Śliwa.

Z kolei prezes PGE Dystrybucja Wojciech Lutek podkreślał, że innowacje muszą być procesem ciągłym.

"Główną rolą dystrybucji jest zapewnienie stałych, bezpiecznych dostaw energii elektrycznej o właściwych parametrach jakościowych. Żeby tego dokonać, trzeba się skupiać na ciągłym ulepszaniu stanu sieci energetycznych" - mówił.

"Jako PGE Dystrybucja prowadzimy projekty w obszarach automatyzacji głębi sieci z jednej strony, smart meteringu z drugiej strony, a z trzeciej strony - nad takimi zjawiskami, jak automatyczne przywracanie właściwej klasy pracy sieci po awariach" - dodał Lutek.

Zaznaczył, że jednym z innowacyjnych projektów jest również budowa magazynu energii elektrycznej.

Z kolei prezes PGE Obrót Robert Choma przekonywał, że modernizacja i rozwój są dzisiaj koniecznością. "To innowacyjność, która przekłada się na konkretne projekty, tworzone w konkretnym celu. W naszym przypadku innowacyjność służy zadowoleniu klientów i utrzymaniu standardów obsługi" - powiedział.

Wśród projektów PGE Obrót Choma wymienił m.in. e-fakturę i proces digitalizacji.

Potrzebę modernizacji podkreślał również prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Robert Ostrowski. "Pracujemy nad rozwiązaniami użytecznymi dla energetyki i obszaru wytwarzania. Poszukujemy ciekawych pomysłów, które znajdą komercyjne rozwiązania" - dodał.

Jednym z takich projektów tworzonych przez PGE GiEK jest robot do inspekcji kotłów, który według zapowiedzi Ostrowskiego "będzie już niedługo wdrażany".

Z kolei Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła zwrócił uwagę, że innowacje powinny też nieść ze sobą konkretne zyski. "Inwestujemy w badania i rozwój nie w celach hobbystycznych, ale chcemy osiągać wymierne korzyści biznesowe" - mówił.

Powiedział, że spółka zatrudnia 12 naukowców pracujących nad innowacyjnymi projektami. Dąbrowski wymienił m.in. wytrącanie metali ciężkich ze ścieków, a także pozyskiwanie z nich ciepła.

Wśród gości konferencji była m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która podkreślała, że polski mix energetyczny, w 80 proc. opierający się na węglu, potrzebuje zmian. Jak dodała, powinny one koncentrować się na lepszym wykorzystaniu węgla, ale także na szukaniu alternatywnych źródeł energii.

List do uczestników konferencji skierował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Podkreślił w nim, że sektor energetyczny podlega stałemu oddziaływaniu trendów technologicznych i biznesowych; wymienił wśród nich m.in. uwarunkowania środowiskowe oraz technologie informacyjno-komunikacyjne. Tchórzewski zaznaczył, że "rosnąca popularność paliw alternatywnych i odnawialnych źródeł energii stawia pod znakiem zapytania niekwestionowaną dominację węglowodorów w gospodarce światowej, ale również polskiej".

Z kolei prezes PGE Henryk Baranowski w liście skierowanym do uczestników konferencji podkreślił, że obecnie energetyka znajduje się w momencie przełomu. "Kluczową rolę w tych przeobrażeniach odgrywają innowacje. Polska Grupa Energetyczna chce być kreatorem tych zmian i pionierem na polskim rynku energetycznym" - dodał.

Baranowski zaznaczył, że innowacyjne rozwiązania dla energetyki będą służyły całej polskiej gospodarce.

Świat nauki na konferencji reprezentowali m.in. profesorowie z Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Lubelskiej i Politechniki Łódzkiej. Byli tez goście z zagranicy, m.in. przedstawiciele firm oraz naukowcy.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE