ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ceny zielonych certyfikatów wyraźnie wzrosły
10.04.2019r. 11:12

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w pierwszym kwartale tego roku ceny zielonych certyfikatów systematycznie spadały. Sytuacja zmieniła się pod koniec minionego miesiąca, gdy Ministerstwo Energii wycofało się z zaproponowanej zmiany sposobu wyliczania opłaty zastępczej. W efekcie w krótkim czasie ceny certyfikatów w notowaniach sesyjnych wzrosły o około 50 zł/MWh.

Pierwszy kwartał br. wskazywał, że w tym roku na rynku świadectw pochodzenia energii odnawialnej, nazywanych potocznie zielonymi certyfikatami, możemy mieć do czynienia z odwrotnym trendem do odnotowanego w ubiegłym roku, kiedy ceny certyfikatów systematycznie rosły, osiągając w listopadzie poziom ponad 150 zł/MWh, czyli o ponad 100 zł wyższy od zanotowanego jeszcze na początku 2018 r.

Tymczasem w kolejnych tegorocznych notowaniach na Towarowej Giełdzie Energii ceny zielonych certyfikatów systematycznie spadały. Jeszcze w grudniu średnia cena w indeksie PMOZE_A wynosiła 153,07 zł/MWh, natomiast w styczniu spadła do 139,8 zł/MWh, w lutym do 118,25 zł/MWh, a w marcu osiągnęła średni poziom 96,38 zł/MWh.

Niższym cenom towarzyszyły niższe obroty. W styczniu sprzedano certyfikaty odpowiadające produkcji 741,1 GWh, podczas gdy jeszcze w listopadzie sprzedano certyfikaty na 1337,5 GWh.

Jednak średnia cena PMOZE_A odnotowana na Towarowej Giełdzie Energii w marcu nie oddaje tego, co wydarzyło się na rynku zielonych certyfikatów w ubiegłym miesiącu.

Do najniższego poziomu od połowy ubiegłego roku, blisko 80 zł/MWh, ceny zielonych certyfikatów w notowaniach sesyjnych na TGE spadły podczas notowania z 19 marca.

Później jednak nastąpił wyraźny wzrost, co zbiegło się w czasie z decyzją Ministerstwa Energii, które postanowiło wycofać się z zaproponowanych kilka tygodni wcześniej, niekorzystnych dla producentów energii z OZE zmian, które zmieniłyby zasady wyznaczania tzw. opłaty zastępczej, której wysokość w praktyce determinuje ceny, po jakich są sprzedawane zielone certyfikaty.
Wcześniejsza zapowiedź wprowadzenia do ustawy o odnawialnych źródłach energii regulacji nt. opłaty zastępczej spotkała się z dużą krytyką ze strony branży OZE - mimo, że Ministerstwo zastrzegło w przygotowanym projekcie nowelizacji, że wprowadzenie tej regulacji będzie mogło nastąpić tylko po zaakceptowaniu jej przez Komisję Europejską.

W czasie, gdy okazało się, że Ministerstwo nie chce jednak uwzględniać zmian w obszarze opłaty zastępczej w procedowanej właśnie nowelizacji, ceny zielonych certyfikatów zaczęły rosnąć.

W notowaniu sesyjnym z 26 marca średnia cena wzrosła z 81,25 zł/MWh do 94,26 zł/MWh, a w kolejnym notowaniu z 28 marca podskoczyła do 126,03 zł.

W ostatnich trzech notowaniach ceny certyfikatów w notowaniach sesyjnych utrzymują się na zbliżonym poziomie, przekraczającym 130 zł/MWh.

W ostatnim, wczorajszym notowaniu średnia w notowaniach sesyjnych wyniosła 132,44 zł/MWh (przy tym w notowaniach pozasesyjnych była wyraźnie niższa, wynosząc 73,67 zł/MWh).

W marcu po raz kolejny zmniejszyła się nadal ogromna nadpodaż zielonych certyfikatów. W ubiegłym miesiącu wystawiono certyfikaty odpowiadające wyprodukowaniu 1,096 TWh energii odnawialnej, natomiast umorzono certyfikaty na 2,707 TWh. Nadpodaż spadła na koniec marca do poziomu 27,347 TWh, przy czym zablokowane do umorzenia były certyfikaty na 1,241 TWh.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Big Short? 10.04.2019r. 19:12
Kilka faktów: 1. Ponad 15 TWh umorzeń obowiązku za rok 2018 zostało już dokonane. 2. Zostaje do umorzenia do końca... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 11-04-2019r. 10:04 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE