ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

PGE GiEK: Elektrownia Dolna Odra od 45 lat produkuje energię elektryczną
10.04.2019r. 15:43

45 lat temu - 10 kwietnia 1974 r. o godz. 6:12 przeprowadzono pierwszą synchronizację bloku nr 1 w Elektrowni Dolna Odra z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. 29 kwietnia, po pomyślnie przeprowadzonym ruchu próbnym i odbiorze technicznym, blok został przekazany do eksploatacji.


Budowa i montaż pierwszego bloku Elektrowni Dolna Odra o mocy 200 MW trwały 30 miesięcy, licząc od początku robót cyklowych. Osiągnięto wtedy najkrótszy w Polsce okres budowy bloku 200 MW oraz trzymiesięczne przyspieszenie budowy w stosunku do obowiązującego terminu. Uroczystość oficjalnego uruchomienia jednostki odbyła się 4 maja 1974 r. Budowę ostatniego bloku w elektrowni zakończono w 1977 r. Od tego momentu Elektrownia Dolna Odra pracowała mocą ośmiu jednostek, po 200 MW każda.

Elektrownia Dolna Odra, jedna z trzech funkcjonujących na terenie województwa zachodniopomorskiego elektrowni zawodowych, zawsze pełniła i będzie pełnić strategiczną rolę dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, dlatego kluczowy jest jej ciągły rozwój. To także jeden z największych pracodawców w regionie - mówi Robert Ostrowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Obecnie bloki Elektrowni Dolna Odra opalane są węglem kamiennym. W celu dywersyfikacji paliw rozpoczęliśmy proces inwestycyjny dotyczący budowy dwóch bloków gazowych o łącznej mocy ok. 1400 MW w tej lokalizacji. Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na budowę - dodaje Norbert Grudzień, wiceprezes zarządu ds. inwestycji i zarządzania majątkiem PGE GiEK.

Od momentu uruchomienia bloku nr 1 do 1 kwietnia 2019 r. jednostka przepracowała 291,424 tys. godzin i 6 minut, uruchamiana była 1 449 razy. Blok nr 1 od 1 stycznia 2016 r. wraz z blokiem nr 2 (również oddanym do eksploatacji w 1974 r.) pracuje w derogacji 17,5 tys godzin i pozostaje w dyspozycji PSE w ramach świadczenia usługi Interwencyjnej Rezerwy Zimnej.

Elektrownia Dolna Odra, będąca częścią Zespołu Elektrowni Dolna Odra, jednego z oddziałów spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy Kapitałowej PGE, jest konwencjonalną elektrownią blokową z otwartym układem chłodzenia. Od 2014 r. dysponuje sześcioma blokami energetycznymi o łącznej mocy elektrycznej 1 362 MWe i cieplnej 100,81 MWt. Elektrownia ta pełni funkcje jednostki must run, co oznacza, że jej praca wymuszona jest względami bezpieczeństwa sieciowego. Układy technologiczne elektrowni przystosowane są do świadczenia na rzecz Krajowego Systemu Energetycznego pełnego pakietu usług systemowych.
PGE GiEK

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE