ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes JSW: wdrażamy innowacje, by obniżyć koszty produkcji i zwiększyć efektywność pracy
11.04.2019r. 11:10

Dzięki wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań i technologii w oparciu o przemysł 4.0 będziemy mogli znacząco obniżyć koszty produkcji i zwiększyć efektywność pracy - przekonywał w czwartek prezes JSW Daniel Ozon. Firma chciałaby m.in. zastosować autonomiczny kompleks ścianowy.

"Autonomiczny kompleks ścianowy znajduje już zastosowanie w wielu miejscach na całym świecie. Aktualnie jest on na etapie testów, ale mamy głęboką nadzieję, że kompleks sprawdzi się również w naszych trudnych warunkach geologiczno-górniczych, w miejscach o dużym nachyleniu oraz tam, gdzie występują zagrożenia tąpaniami i zagrożenia metanowe. Dzięki niemu znacząco poprawimy bezpieczeństwo naszych pracowników" - mówił Ozon podczas rozpoczętej w Katowicach branżowej konferencji International Mining Forum 2019.

Zastosowanie autonomicznego kompleksu ścianowego pozwoliłoby ograniczyć, a w perspektywie wyeliminować pracę ludzi w najtrudniejszych warunkach pod ziemią.

"Stoimy u progu wielu wyzwań, takich jak inteligentne systemy teleinformatyczne, automatyzacja i robotyzacja w podziemnej eksploatacji złóż. Ale tematem szczególnie ważnym jest stała, konsekwentna poprawa bezpieczeństwa pracy i eksploatacji zasobów w warunkach zagrożeń naturalnych" - podkreślił prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W tej dziedzinie JSW m.in. poprawia standardy podziemnej łączności i doskonali system identyfikacji pracowników pod ziemią. Wsparciem w tym obszarze jest powołane dwa lata temu Centrum Zaawansowanej Analityki Danych - element stworzonego w spółce kompleksowego planu zwiększania efektywności zarządzania produkcją oraz standaryzacji automatyki i systemów informatycznych wspierających produkcję.

"Rozbudowaliśmy dołowe infrastruktury teleinformatyczne o 170 km kabla światłowodowego i wypracowaliśmy jednolite dla wszystkich zakładów JSW standardy w zakresie infrastruktury i wymiany danych" - wyliczał Ozon. Jego zdaniem polskie górnictwo ma szanse tworzyć i wdrażać innowacyjne oraz efektywne technologie. "Wspólnie mamy szanse zbudować nowoczesny i przyjazny środowisku sektor branży wydobywczej na miarę XXI wieku" - przekonywał prezes.
Innym realizowanym przez JSW nowatorskim projektem jest zastosowanie technologii samodzielnej obudowy kotwowej, niestosowanej dotąd w polskich kopalniach. Spółka zamówiła już kombajn Bolter Miner - nowoczesne urządzenie górnicze, które do kopalni Budryk dostarczy w tym roku firma Joy Global Komatsu. "Dzięki niemu będziemy mogli znacząco obniżyć koszty produkcji i zwiększyć efektywność pracy" - ocenił prezes JSW.

Wśród przykładów wprowadzania nowoczesnych rozwiązań w górnictwie Ozon wymienił także stosowanie sprzętu dostarczanego przez katowicką grupę Famur. "Dzięki dostarczonemu przez nich nowoczesnemu kombajnowi R-2000 możemy osiągać rekordowe wyniki, tak jak w styczniu tego roku w Ruchu Zofiówka podczas prowadzenia robót korytarzowych, kiedy osiągnęliśmy historyczny rekord 442 metrów (miesięcznego postępu drążenia chodnika - PAP)" - mówił Ozon.

Pięć lat temu JSW sprowadziła z Australii modułowy system wiertniczy służący do wykonywania niezbędnych wierceń dołowych w bardzo trudnych warunkach. Urządzenie pracuje w kopalni Pniówek, gdzie wierci otwory, za pomocą których odmetanowuje się ściany eksploatacyjne i określa obszar występowania zagrożeń naturalnych. Ponadto, JSW modernizuje obecnie zakłady przeróbki węgla w kopalniach Knurów-Szczygłowice i Budryk - efektem ma być przyszłe zwiększenie produkcji węgla koksowego o odpowiednich parametrach jakościowych.

Inny innowacyjny projekt JSW dotyczy modelowania złoża w 3D, co pomaga w planowaniu produkcji, dając możliwość prowadzenia pełnej dokumentacji geologicznej w wersji elektronicznej, co z kolei pozwala na elastyczność w planowaniu wydobycia. "To systemowe rozwiązanie pozwala na łatwy dostęp do dokładnej informacji o budowie danego złoża. System firmy ABB pozwoli naszym kopalniom między innymi na zbudowanie przestrzennego modelu geometrycznego i jakościowego pokładów węgla" - tłumaczył prezes spółki.

Przypomniał, że grupa JSW zaangażowała się również w prace nad projektami produkcji paliwa wodorowego z gazu koksowniczego i włókien węglowych ze smoły powstającej przy produkcji koksu, a także w zwiększenie gospodarczego wykorzystania metanu. Za kilka lat grupa JSW chce osiągnąć samowystarczalność energetyczną.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE