ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białoruś zapowiada, że zamknie czasowo pięć odcinków rurociągu Przyjaźń
11.04.2019r. 21:21

Przedstawiciele Białorusi poinformowali w czwartek o planach zamknięcia na remont pięciu odcinków gazociągu Przyjaźń, którym Rosja przesyła ropę naftową na zachód, m.in. do Polski. Firma Homeltransnaft Drużba zapewniła, że wypełni zobowiązania ws. tranzytu.

Wicepremier Białorusi Ihar Pietryszenka powiedział, że konieczne będzie ograniczenie lub czasowe zamknięcie niektórych odcinków rurociągu i że należało to zrobić już półtora roku temu. Wówczas - jak dodał - nie zrobiono tego, aby nie zawieść partnerów rosyjskich, i postanowiono prowadzić prace remontowe w trakcie funkcjonowania rurociągu. Teraz jest to niemożliwe z powodów związanych z ekologią - oznajmił wicepremier.

Pietryszenka zapowiedział, że inżynierowie zajmujący się eksploatacją rurociągu zadecydują, ile czasu zajmie remont.

Wicepremier dodał także, że specjaliści powinni przeprowadzić konsultacje w celu zrealizowania wszystkich zakontraktowanych dostaw.

Ze swej strony główny inżynier białoruskiego operatora rurociągu, czyli firmy Homeltransnaft Drużba, Andrej Wiaryha powiedział, że Białoruś planuje kapitalny remont pięciu odcinków rurociągu. Według rosyjskiego dziennika gospodarczego "Wiedomosti" Wiaryha zapewnił jednocześnie, że firma podejmie maksymalne wysiłki, aby zapobiec wstrzymaniu tranzytu, i wywiąże się ze zobowiązań dotyczących transportu w br. 50 mln ton ropy.
Wypowiedzi przedstawicieli Białorusi nastąpiły po tym, gdy prezydent Alaksandr Łukaszenka na naradzie z rządem skrytykował Rosję za ograniczenia nakładane na eksport białoruski. "Za to dobro, które czynimy dla Rosji, ciągle dostajemy zło" - oświadczył. Na tym właśnie spotkaniu zasugerował, że rurociągi znajdujące się na terytorium Białorusi mogą zostać zamknięte, jeśli wymagają remontu.

Rosyjski koncern Transnieft, zarządzający rurociągami naftowymi w Rosji, po słowach Łukaszenki zapewnił, że stan białoruskich odcinków rurociągu Przyjaźń jest zadowalający i że usunięcie uszkodzeń nie będzie wymagać wstrzymania przesyłu surowca.

Rurociąg Przyjaźń uruchomiono w 1964 roku. Biegnie z Almietjewska przez Samarę i Briańsk do Mozyrza na Białorusi, gdzie rozdziela się na dwie nitki: północną - przez Polskę do Niemiec oraz południową - przez Ukrainę i Słowację do Czech i Węgier.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: max 12.04.2019r. 08:49
Ruskie fikają za 'dobro" no to remontik... bo rura dawno zardzewiała i remontik się należy. Tyle ,że... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: U-bot 12.04.2019r. 10:11
No to Rosjanie mają jeszcze jeden znakomity argument dla budowy NS2, który jasno i klarownie pokazuje jakim... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 12.04.2019r. 20:03
Baćko szantażuje ruskich remontem rury.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE