ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Petrobras porozumiał się z brazylijskim rządem
11.04.2019r. 21:29

Petrobras po wieloletnim konflikcie porozumiał się z brazylijskim rządem. Wywołało to natychmiastowy wzrost wartości obligacji brazylijskiego państwowego koncernu naftowego, który przeżywa ostatnio spore kłopoty finansowe - czytamy w BiznesAlert.pl.

Porozumienie oznacza finalizację kontraktu, zakładającego długofalowe wydobycie ropy. Kontrakt wiąże się z kapitalizacją firmy na poziomie 9 miliardów dolarów.

Środki te z pewnością bardzo pomogą Petrobrasowi, który ma prawie 73 miliardy dolarów długu, co czyni go jedną z najbardziej zadłużonych firm naftowych na świecie.

Konflikt między Petrobrasem a rządem rozpoczął się w 2010 roku. Wówczas Brazylia dała koncernowi prawo do wydobywania 5 miliardów baryłek ropy i gazu na atlantyckim wybrzeżu kraju. Do tak zwanego transferu praw doszło w momencie, gdy cena za baryłkę ropy wynosiła około 90 dolarów.

Kontrakt na transfer praw pozwalał na rewizję jego warunków, po tym jak w 2014 roku uznano, że wydobycie surowców na wyżej wspomnianym obszarze jest ekonomicznie opłacalne. Jednak wówczas Petrobras stwierdził, że rząd jest mu winien znaczny zwrot środków, ze względu na spadek cen ropy Brent, która u szczytu kryzysu naftowego w 2016 roku wynosiła zaledwie 27 dolarów za baryłkę.
Porozumienie z rządem udało się wypracować w niezwykle newralgicznym dla Petrobrasu momencie, bowiem koncern znalazł się w samym centrum skandalu korupcyjnego, w który zamieszany jest były, niezwykle popularny prezydent Brazylii Ignacio Lula da Silva, który przebywa obecnie w areszcie.

Koncern zmuszony fatalną sytuacją finansową pozbywa się swoich aktywów. W zeszłym tygodniu zapadła decyzja o sprzedaży gazociągu francuskiej grupie Engie, co przyniesie mu 8,6 miliardów dochodu.

Petrobras zapowiadał w grudniu zeszłego roku, że zamierza sprzedać swoje aktywa o łącznej wartości prawie 27 miliardów dolarów, między 2019 a 2023 rokiem, by poprawić swoją sytuację finansową.

Ambitne cele postawił sobie również w 2018 roku, próbując pozbyć się do jego końca, aktywów o wartości 21 miliardów dolarów, jednak ostatecznie udało mu się sprzedać majątek opiewający na zaledwie 7,5 miliarda dolarów.
Financial Times , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Engineer 12.04.2019r. 11:13
A czy Brazylia ma "nie-atlantyckie" wybrzeze?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE