ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Brytyjski system energetyczny gotowy na 100 proc. energii z OZE w roku 2025
12.04.2019r. 13:19

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, taki cel stawia sobie operator brytyjskiego systemu elektroenergetycznego National Grid. Już obecnie odnawialne źródła energii odpowiadają za 1/3 produkcji energii elektrycznej na Wyspach, a w kolejnych latach ten udział powinien nadal wyraźnie rosnąć. Głównie za sprawą morskich wiatraków.

Data, do której National Grid chce być gotowy na zarządzanie systemem energetycznym, w którym generacja będzie bazować wyłącznie na źródłach odnawialnych, pokrywa się ze wskazaną wcześniej przez brytyjski rząd datą wycofania się z produkcji energii z elektrowni węglowych, których udział w krajowym miksie energii już teraz staje się marginalny, odpowiadając w ubiegłym roku już tylko za 5 proc. produkcji energii na Wyspach.

Z kolei ubiegłoroczny udział energetyki odnawialnej w miksie wytwarzania Wielkiej Brytanii wzrósł do 33 proc.

W komunikacie na ten temat National Grid podkreśla konieczność dekarbonizacji brytyjskiej energetyki w związku z za grożeniami związanymi ze zmianami klimatu.

Wielka Brytania już teraz może pochwalić się znaczącymi osiągnięciami w redukowaniu swoich emisji CO2, które w 2018 r. wyniosły 361 mln ton, spadając od roku 1990 o 39 proc. - do najniższego poziomu od roku 1888.

Przedstawiony przez National Grid plan "Zero Carbon Operation" uwzględnia "mapę drogową" zakładającą dostosowanie systemu energetycznego, aby można było nim zarządzać w sytuacjach, kiedy udział energii odnawialnej w krajowej generacji będzie rósł do 100 procent.

- Wkrótce będziemy mieć do czynienia z okresami, w których rynek będzie w stanie zaspokoić swoje zapotrzebowanie w całości energią odnawialną i te okresy będą coraz częstsze wraz z przyłączaniem do sieci kolejnych mocy. To sytuacja bardzo odmienna od tradycyjnego modelu pracy systemu energetycznego i umożliwienie funkcjonowania całej niskoemisyjnej generacji bez ograniczeń wymaga od nas rozwiązania wielu inżynieryjnych wyzwań - czytamy w stanowisku National Grid.
Brytyjski operator podkreśla, że realizacja celu "Zero Carbon Operation" będzie wymagać rozwiązań, które umożliwią rezygnację ze wsparcia, które w zakresie regulowania pracy sieci dają mu konwencjonalne elektrownie.

National Grid zapowiada przy tym zidentyfikowanie technologii, które mogą mu pomóc w realizacji wizji "Zero Carbon Operation", a także stworzenie odpowiednich warunków rynkowych, które docelowo mają oznaczać nie tylko zeroemisyjny system energetyczny, ale także skutkować obniżeniem kosztów ponoszonych przez odbiorców energii.

Brytyjskie władze chcą, aby za rosnący udział energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym w największym stopniu odpowiadały morskie farmy wiatrowe.

Ogłoszony kilka tygodni temu plan rządu w Londynie zakłada zwiększenie potencjału morskich wiatraków kręcących się u wybrzeży W. Brytanii do 30 GW do roku 2030, czyli o 22 GW więcej niż obecnie.

Brytyjski rząd chce, aby morskie wiatraki pokrywały już w 2030 roku średnio 30 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną (w stosunku do 6,2 proc. w roku 2018).

Na generację czystej energię mogą złożyć się również brytyjskie elektrownie jądrowe. Planowane w tym zakresie inwestycje na Wyspach napotykają jednak na bariery.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: gornik 15.04.2019r. 10:36
I tak należy widzieć przyszlość polskiego węgla.
To się stanie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE