ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trzaskowski o antysmogowych chodnikach: Warszawa będzie jednym z pierwszych miast z taką technologią
12.04.2019r. 13:31

Warszawa będzie jednym z pierwszych miast w Polsce, a także w Europie, który taką technologię będzie realizował i wcielał w życie - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, podczas spotkania poświęconego antysmogowym chodnikom, które wkrótce mają pojawić się w stolicy.

W Warszawie w kilku lokalizacjach mają postać antysmogowe chodniki, czyli takie, które oczyszczają powietrze. Modernizację przy użyciu "antysmogowego betonu" przejdą chodniki przy al. Lotników na odcinku od al. Wilanowskiej do ul. Puławskiej, w al. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Popiełuszki do pl. Inwalidów, przy al. Solidarności na odcinku od ul. Bielańskiej do ul. Nowy Przejazd, w ciągu ulic Czecha-Sejmikowa na odcinku od ul. Kajki do ul. Wydawniczej oraz na ul. Zawodzie (od ul. Augustówka do ul. Kobylańskiej).

Beton, z którego wykonywane są antysmogowe płyty chodnikowe, ma właściwości fotokataliczne. W ich produkcji wykorzystywany jest cement z dodatkiem nanometycznego dwutlenku węgla. Na dobrze nasłonecznionej powierzchni płyty redukują się związki zagrażające zdrowiu, takie jak dwutlenek azotu. Rozkładane substancje stają się nieszkodliwe i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane są do gleby. Beton ten posiada zdolność samooczyszczania. Koszt produkcji antysmogowego betonu jest niewiele wyższy od produkcji zwykłego betonu.
Jak zauważył podczas piątkowego spotkania, prezydent Warszawy "jest to technologia nowatorska, nigdy nie wykorzystywana na taką skalę". "Postanowiliśmy w taką technologię zainwestować i remonty, które Zarząd Dróg Miejskich będzie przeprowadzać na kilku bardzo ważnych w Warszawie ulicach, tę technologię wcielą w życie" - powiedział Trzaskowski. Przypomniał, że "walka ze smogiem jest jednym z priorytetów miasta". "Walczymy ze smogiem z niskiej emisji, ale również ze smogiem, który pochodzi z komunikacji" - mówił.

Koszt budowy nowych chodników to ponad 5 mln zł. Pierwszy antysmogowy chodnik powstał jako eksperyment przy rondzie Daszyńskiego. Antysmogowy beton ma stać się standardem podczas prac ZDM.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Engineer 12.04.2019r. 14:43
Nie jestem ekspertem od tej technologii, stad pytanie - a co jesli powierzchnia plyty nie jest dobrze nasloneczniona,... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 20-04-2019r. 08:18 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE