ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Saipem i Gazprom porozumiały się w sprawie South Streamu
12.04.2019r. 20:53

Saipem oraz spółka zależna od Gazpromu opracowały projekt polubownego rozwiązania sporu dotyczącego niezrealizowanego gazociągu South Stream - informuje włoska gazeta Milano Finaza, na którą powołuje się BiznesAlert.pl.

Pod koniec lutego prezes Saipem, Stefano Cao zapowiedział, że do porozumienia może dojść do końca kwietnia. Według Milano Finaza bez względu na zaplanowane na czerwiec posiedzenie sądu arbitrażowego, przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu strony spodziewają się, że do ugody może dojść wcześniej. Zdaniem gazety ewentualne porozumienie będzie zakładało odszkodowanie dla Saipem oraz otrzymanie przez niego, począwszy od 2020 roku dostępu do zamówień Gazpromu.

Z powodu braku zgodności projektu South Stream z prawem unijnym, w grudniu 2014 roku Rosja ogłosiła rezygnację z jego budowy. W założeniu miał on przebiegać przez terytorium Bułgarii, Serbii oraz Węgier.

W listopadzie 2015 roku Saipem złożył pozew przeciwko spółce South Stream Transport B.V. (SSTBV), domagając się odszkodowania za zerwanie kontraktu. Początkowo Włosi żądali 679 mln euro z odsetkami. Później jednak obniżyli swoje żądania do 615 mln euro.
W marcu 2017 SSTBV złożyła pozew wzajemny domagając się 541 mln euro odszkodowania za przedstawianie nieprawdziwych informacji. Z kolei Saipem zażądało dodatkowych 138 mln euro za zawyżone płatności, których dokonywał włoski koncern, 48 mln euro na pokrycie nakładów związanych z likwidacją szkód oraz 10 mln euro za rzekome uszkodzenia rurociągów należących do Gazpromu.

Gazprom oraz Saipem już wcześniej współpracowały ze sobą przy budowie morskich gazociągów. Włoska firma uczestniczyła w ułożeniu morskiego odcinka Blue Streamu i Nord Streamu. Teraz spółki współpracują ze sobą przy budowie Nord Streamu 2.
Prime , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE