ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Woźniak dla "ND": PGNiG potrzebuje przewidywalności organów koncesyjnych
13.04.2019r. 06:00

Nie wyobrażamy sobie niedotrzymania terminu wydania decyzji o odnowienie koncesji, w procesie budowy niezależności energetycznej ważna jest przewidywalność ze strony organów koncesyjnych - powiedział w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" prezes PGNiG Piotr Woźniak.

"Stabilne krajowe wydobycie gazu jest podstawą bezpieczeństwa i niezależności energetycznej, własnego gazu nikt nam nie zakręci" - powiedział Woźniak gazecie, podkreślając, że gaz ten jest najtańszy, a cały zysk z jego wydobycia zostaje w kraju. Prezes PGNiG przypomniał, że spółka prowadzi działalność w oparciu o koncesje. PGNiG ma 202 koncesje wydobywcze oraz 47 poszukiwawczych i poszukiwawczo-rozpoznawczych.

"Po określonym z góry czasie one wygasają i występujemy o ich odnowienie, a priorytetem dla spółki jest obecnie pozytywne rozstrzygnięcie już złożonych 24 wniosków koncesyjnych" - zaznaczył prezes PGNiG. "Niedotrzymanie terminu wydania decyzji o odnowieniu koncesji w przypadku kopalni ropy lub gazu oznacza, że zgodnie z prawem w dniu jej wygaśnięcia powinniśmy zlikwidować kopalnię i opuścić teren. Nie wyobrażamy sobie takiego scenariusza. Dlatego w tym szczególnym czasie budowania niezależności energetycznej Polski ważna jest przewidywalność ze strony organów koncesyjnych i przemyślane administrowanie krajowymi zasobami" - powiedział "Naszemu Dziennikowi" prezes PGNiG.

Jak dodał, najpilniejszy wniosek dotyczy złoża Przemyśl, eksploatowanego od ponad 60 lat. "Na początku ubiegłego roku przedstawiliśmy wyniki nowych badań geofizycznych, które wskazują, że jego zasobność jest o 20 mld m sześc. większa niż do tej pory sądziliśmy. To zapewni nam dostęp do gazu przez kolejne dekady" - zaznaczył Piotr Woźniak.
W ocenie prezesa, od początku zeszłego roku proces koncesyjny trwa zbyt długo, i to nie przez zmianę samego prawa, lecz jego interpretacji. "Różni się ona od stosowanej wcześniej na niekorzyść ubiegającego się o koncesję.(...) Zmiana podejścia do interpretacji prawa powinna sprzyjać przedsiębiorcy, który dba o utrzymanie krajowego wydobycia i dostarcza regularnie nowoczesną i pogłębioną dokumentację geologiczną" - wskazał Woźniak.

"Uważamy, iż z korzyścią dla rynku byłoby odnawianie koncesji na wydobywanie ropy i gazu ziemnego na takich samych zasadach jak w przypadku tych na węgiel kamienny, gdzie stosuje się uproszczoną procedurę biurokratyczną" - dodał prezes PGNiG.

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: Mgr_inż 13.04.2019r. 08:10
Smutne i w sumie niezrozumiałe, że w koncesjach jest gorzej niż przed wyborami. A takie szumne były zapowiedzi min.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Pniówek 13.04.2019r. 13:20
W węglu kamiennym nie lepiej
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 16-04-2019r. 07:55 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: As 13.04.2019r. 14:49
Niech sie zapyta OZE oni cos widza o przewidywalnosci w tym kraju.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: major keller 14.04.2019r. 19:22
taki organ jak Główny Geolog Kraju powinien robić wszystko co może żeby pomóc polskiej gospodarce, a jest chyba... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Otworowy 15.04.2019r. 08:18
Rozumiem Woźniaka. Jak on był GGK procedury szły znacznie szybciej. Gość wie co mówi
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Otworowy 15.04.2019r. 08:25
Akurat rozumiem Woźniaka. Jak był GGK procedury były znacznie szybsze. Gość wie co mówi
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE