ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MPiT pracuje nad systemem ewidencji indywidualnych źródeł ciepła
15.04.2019r. 05:57

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowuje projekt ZONE, który będzie gromadził w spójny sposób jednolite informacje o domowych piecach i kotłach nie spełniających norm środowiskowych - czytamy w gazecie prawnej.

Informacje będą zbierane przez kominiarzy wyposażonych w mobilne aplikacje. Wiceprezes Korporacji Kominiarzy Polskich Jan Budzynowski szacuje, że w Polsce jest około pięciu tysięcy kominiarzy i że ta liczba wystarczy do inwentaryzacji źródeł ciepła.

W system zbierane będą też informacje o budynkach, w których nie wykonano przeglądów kominowych. Zgodnie z szacunkami instalacje kominowe sprawdza jedynie ok. 15 proc. właścicieli instalacji grzewczych w budynkach jednorodzinnych.

Obecnie trwa jego pilotaż systemu ZONE w dziewięciu gminach. Dostęp do systemu będą mieli wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Intencją MPiT jest, aby system ZONE zaczął funkcjonować do końca 2020 r. Łączny koszt projektu to prawie 9 mln zł - czytamy w "Gazecie Prawnej".
Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego zwraca uwagę, że system ZONE nie wprowadzi nowych obowiązków, ale wymusi przestrzeganie obowiązującego już prawa.

ZONE ma również uszczelnić system dotacji wymiany źródeł ciepła. - Teraz nie mamy nad tym kontroli, bo fundusze nie są ze sobą skomunikowane - mówi cytowany przez "Gazetę Prawną" Andrzej Guła. Jest to o tyle ważne, gdyż kwestia unijnych dofinansowań jest uzależniona od monitorowania i audytowania wymiany niespełniających norm kotłów.

Z informacji gazety wynika, że do końca listopada mają być gotowe zmiany w prawie, które nałożą na gminy obowiązek wprowadzania danych do systemu informatycznego.
Gazeta Prawna

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 15.04.2019r. 18:32
NARESZCIE. Rejestracja trucicieli powinna być obowiązkowa, np. wraz z zameldowaniem lub podatkiem gruntowym. Bo jedni płacą za BAT i CO2, a drudzy podkładają śmieci do kuchni węglowej w środku lipca. Wbrew pozorom to nie jest kwestia biedy, bo znam osobiście majętnych właścicieli pokaźnych posiadłości ogrzewających się węglem spalanym w najgorszych piecach. Zresztą nie martwi nas babcia w chutorze na podlasiu, nas martwią dzielnice willowe w centrach miast. Inna rzecz, czy konieczny jest osobny system informatyczny zamiast dodatkowej kolumny w istniejących bazach danych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE