ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

ROZMOWY

Rozmowa ze Zdzisławem Filipem - prezesem spółki Tauron Wydobycie
15.04.2019r. 06:16

- Kadry to ogromne wyzwanie dla spółki Tauron Wydobycie. Sądzę, że w przyszłości nie środki finansowe, nie trudności geologiczno-górnicze, ale właśnie zebranie jak najlepszej załogi będzie naszym największym wyzwaniem - mówi Zdzisław Filip, prezes spółki Tauron Wydobycie w rozmowie z "Trybuną Górniczą".

Mówi się, że budowa szybu Grzegorz to jakby budowa nowej kopalni. Czy to ze względu na skalę prac budowlanych?

- Inwestycja jest ogromna, realizowana z dużym rozmachem, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii redukujących jej koszty i zwiększające tempo prac - stąd to porównanie. W praktyce szyb Grzegorz będzie częścią Zakładu Górniczego Sobieski. Jego budowę ukończymy w 2023 r. Da jaworznickiej kopalni nowe perspektywy na co najmniej kolejnych 50 lat. Inwestycję przygotowywaliśmy od 12 lat. Sądząc po wynikach spółki, mogła powstać dużo wcześniej, ale tak się nie stało. Miałem to szczęście, że przyszło mi podpisać umowę o jej rozpoczęciu. Prawda jest taka, że przy obecnej infrastrukturze z szybu zjazdowego w ZG Sobieski jest daleko do głównych frontów robót, czasami nawet 9,5 km. To ma swoje przełożenie na niższą wydajność w przeliczeniu na jednego pracownika. Nierzadko spędza on w miejscu pracy mniej niż 4 godziny. Szyb Grzegorz zmieni tę niekorzystną sytuację, ponieważ poza doprowadzaniem świeżego powietrza do wyrobisk górniczych będzie miał również funkcję materiałowo-zjazdową. Wraz z Grzegorzem wejdziemy w nową partię złoża pn. "Dąb". Pokład wiodący 207 cechuje węgiel energetyczny o bardzo dobrych parametrach jakościowych, w tym niskiej zawartości chloru. Na taki surowiec jest zapotrzebowanie. Z pewnością będziemy więc osiągać lepsze wyniki niż obecnie.

Grzegorz to ważna inwestycja, ale na tym - jak sądzę - plany spółki Tauron Wydobycie się nie kończą?

- To oczywiste. Kluczowe inwestycje strategiczne realizujemy w każdym z trzech zakładów górniczych. Są one ukierunkowane na rozwój kopalń oraz zabezpieczenie węgla dla Grupy Tauron na najbliższe kilkadziesiąt lat. W ZG Janina w Libiążu trwa budowa poziomu 800 m. Po zakończeniu etapu pogłębiania szybu Janina VI, kontynuowane jest drążenie wyrobisk służących do udostępnienia poziomu 800 m. Ponadto realizowane są prace zmierzające do budowy docelowej infrastruktury dołowej i powierzchniowej. W najbliższym czasie trwać będą roboty związane z zasilaniem obiektów w energię elektryczną, uruchomieniem węzłów technologicznych w kompleksie przeróbczym oraz rozpoczęciem budowy wieży basztowej. Będzie to nieco inna konstrukcja niż na Grzegorzu. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na trzeci kwartał 2021 r. Jestem przekonany, że przywrócimy tej kopalni pełne zdolności produkcyjne i zapewnimy jej funkcjonowanie przez kilkadziesiąt lat.

Jest również szansa na pełne przywrócenie zdolności wydobywczych ZG Brzeszcze?

- Wierzę, że tak. Prowadzimy tam ambitny program inwestycyjny dla zapewnienia stabilnej i efektywnej działalności produkcyjnej. Oprócz przedsięwzięć związanych z odtworzeniem i unowocześnieniem ogniw technologicznych, w ostatnim okresie zakończono prace związane z uniezależnieniem kopalni od powiązań ruchowych ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń. W najbliższym czasie prowadzone będą roboty związane z dostosowaniem dołowej infrastruktury sieci wyrobisk górniczych do perspektywicznej działalności wydobywczej kopalni oraz dalsze odtwarzanie i unowocześnianie mocy produkcyjnych ukierunkowane na wzrost efektywności procesów wydobywczych i wspomagających. Program inwestycyjny dla ZG Brzeszcze obejmuje lata 2016-2025. Wszystkie te inwestycje realizowane w trzech kopalniach zamykają się kwotą ponad 1,5 mld zł. Równo podzieliliśmy te środki na inwestycje w trzech zakładach.

Czy nowy blok węglowy o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno skorzysta z węgla, który będzie efektywniej wydobywany z ZG Sobieski dzięki szybowi Grzegorz?

- Naturalnie. Węgiel z ZG Sobieski jest wręcz dedykowany dla tego położonego nieopodal zakładu nowego bloku energetycznego Grupy Tauron. Zakładamy, że zapotrzebowanie na węgiel z tej kopalni wyniesie ok. 2 mln t w skali roku. Praktycznie całe wydobycie ZG Sobieski będzie można skierować do Elektrowni Jaworzno.

Zatem będzie potrzeba rąk do pracy. Skąd je brać, skoro jeszcze nie tak dawno temu kuratoria na Śląsku i w Małopolsce wręcz zalecały zamykanie szkół górniczych?

- Dostosowujemy zatrudnienie do naszych rzeczywistych potrzeb. Wciąż poszukujemy fachowców do pracy przy robotach przygotowawczych. Kadry to ogromne wyzwanie dla spółki Tauron Wydobycie. Sądzę, że w przyszłości nie środki finansowe, nie trudności geologiczno-górnicze, ale właśnie zebranie jak najlepszej załogi będzie naszym największym wyzwaniem. Rynek pracy w tej branży staje się coraz trudniejszy. Dlatego już dziś współpracujemy ze szkołami zawodowymi zarówno na terenie Jaworzna, jak i Libiąża oraz Brzeszcz. Tauron Wydobycie obejmuje umową patronacką już 22 klasy. Zachęcamy młodych ludzi do podjęcia pracy w naszych zakładach, a tych, którzy już pracują w naszych zakładach, do podnoszenia kwalifikacji.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE