ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ropa w USA przygotowuje się do dalszych rajdów, ale na razie ma przerwę
15.04.2019r. 08:09

Ropa w USA rozpoczyna nowy tydzień w nieco słabszej formie po tym, gdy surowiec zakończył 6. z kolei tydzień ze zwyżką notowań - łącznie w 6 tygodni o 14 proc. - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 63,61 USD, po zniżce ceny o 0,44 proc. Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 71,38 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,24 proc.

Na giełdzie paliw w Szanghaju ropa w dostawach na maj staniała o 1 proc. do 470,4 juanów za baryłkę.

Rośnie aktywność amerykańskich producentów ropy z łupków, a to nie wspiera notowań surowca.

Jak wynika z danych firmy Baker Hughes liczba wiertni ropy z łupków wzrosła w USA w ub. tygodniu o 2 do 833. To już 2 z kolei tydzień wzrostu tej liczby. Wprawdzie jeszcze dużo brakuje, aby osiągnąć 888, a tyle było wiertni ropy w USA w listopadzie 2018 r., ale pomimo tego Amerykanie dalej biją rekordy w produkcji ropy - to już 12,2 mln baryłek dziennie.

"Biorąc pod uwagę krótką perspektywę obecne spadki cen ropy są reakcją na rosnącą liczbę wiertni ropy z łupków w USA i na ponure prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla globalnej gospodarki" - mówi Takayuki Nogami, główny ekonomista Japan Oil, Gas & metals National Corp.

"Na razie za wcześnie byłoby mówić, że to już koniec rajdów na rynku ropy, biorąc pod uwagę napiętą sytuację w Libii i jeszcze w innych częściach naftowego świata" - dodaje.
MFW opublikował w ub. tygodniu nowe prognozy dla gospodarki światowej i szacuje, że w 2019 roku wzrost gospodarczy na świecie wyniesie 3,3 proc., po rewizji z 3,5 proc. prognozowanych jesienią 2018, i będzie najsłabszy od kryzysu w 2009 r.

Tymczasem od 4 kwietnia na południowych przedmieściach Trypolisu toczą się brutalne starcia sił uznawanego przez społeczność międzynarodową rządu jedności narodowej z ludźmi feldmarszałka Haftara. Jego samozwańcza Libijska Armia Narodowa (ANL) rozpoczęła ofensywę w celu przejęcia stolicy, położonej w północno-zachodniej części kraju.

Libia - pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury Muammara Kadafiego w 2011 roku - jest rozdarta między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie jest rząd jedności narodowej Mustafy as-Saradża, ustanowiony w 2015 roku w Trypolisie i popierany przez ONZ, a na wschodzie - rząd ANL w Bengazi, którego szefem ogłosił się Haftar.

Na rynkach są obawy, że napięta sytuacja w tym kraju może spowodować zakłócenia w dostawach ropy. Do tego sytuację na rynku paliw pogarsza fakt obowiązywania sankcji USA na ropę z Iranu i Wenezueli.

Ropa w USA zyskała w ub. tygodniu 1,3 proc. W ciągu ostatnich tygodni, które ropa kończyła wzrostem cen, surowiec zdrożał o 14 proc.

Od początku 2019 r. ropa na NYMEX zyskała 40 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE