ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier spotyka się z wiceszefem KE ds. unii energetycznej
15.04.2019r. 09:58

Premier Mateusz Morawiecki spotyka się w poniedziałek w Brukseli wiceszefem KE ds. unii energetycznej Maroszem Szefczoviczem. Przed południem w jego obecności Gaz-System podpisze z Komisją umowę w sprawie dofinansowania Baltic Pipe.

Po rozmowach z Szefczoviczem, które zaczęły się po 9.30, szef rządu ma zaplanowane spotkanie z komisarzem ds. budżetu Guentherem Oettingerem.

W niedzielę, jeszcze przed wylotem do Belgii szef rządu podkreślał, że ostatnie rozmowy, które odbył z Oettingerem, wskazują na to, "że jesteśmy na dobrej drodze, żeby wynegocjować jak najlepszy budżet dla polityki strukturalnej", czyli na infrastrukturę drogową, kolejową czy projekty związane ze służbą zdrowia.

Premier zaznaczył, że ostatecznie budżet zostanie wynegocjowany już przez nową komisję, ale "trzeba najlepiej, w najlepszy z możliwych sposobów, przygotować ten ostatni etap negocjacji, jaki będzie miał miejsce w listopadzie, w grudniu, styczniu, lutym kolejnego roku" i - jak wyjaśnił - po to leci do Brukseli. Zapewnił, że "będzie zabiegał, by warunki budżetu były jak najlepsze dla Polski".

W obecnej perspektywie finansowej do Polski w latach 2014-2020 ma trafić w ramach środków spójności 83,9 mld euro w cenach z 2018 r. Z przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji wynika, że na lata 2021-2027 miałoby to być ponad 23 proc. mniej.
Wyliczenia KE obrazujące cięcia w liczbach bezwzględnych pokazują duży dystans pomiędzy Polską i resztą UE. O ile nasz kraj miałby dostać w nowej perspektywie finansowej o 19,5 mld euro środków mniej, to drugie pod tym względem Węgry 5,7 mld euro mniej, Czechy - 5,6 mld euro, a Niemcy - 4,1 mld euro.

Całkowity budżet na politykę spójności dla całej UE na lata 2021-2027 ma wynieść w zobowiązaniach i cenach bieżących (uwzględniających inflację) 373 mld euro. Polsce, która jest największym nowym krajem unijnym, ma przypaść największa część tych środków, czyli 64,39 mld euro w cenach z 2018 roku lub 72,7 mld euro w cenach stałych (uwzględniających przyszłą inflację).

Długoterminowy budżet na lata 2021-2027 ma być pierwszym dla Unii Europejskiej po wyjściu Wielkiej Brytanii, a więc zmniejszonej do 27 państw.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE