ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ruszył projekt zarządzania odpadami promieniotwórczymi w Gruzji
15.04.2019r. 10:58

Szwedzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego (SSM) ogłosił międzynarodowy przetarg na zaprojektowanie instalacji i obiektów przeznaczonych do zarządzania odpadami radioaktywnymi w Gruzji. SSM koordynuje dwuletni projekt UE, a także zapewnia jedną szóstą finansowania w wysokości 1 mln euro (1,1 mln dol.).

Dawne odpady z czasów sowieckich mają postać źródeł i materiałów radioaktywnych oraz miejsc skażonych substancjami promieniotwórczymi. Po kampanii na początku 2000 r. mającej na celu identyfikację i zgromadzenie odpadów, Gruzja w 2013 r. rozpoczęła działania mające na celu dostosowanie ram prawnych w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony przed promieniowaniem do podstawowych wymogów międzynarodowych.

Utworzono również niezależną agencję rządową i organizację odpowiedzialną za gospodarkę i postępowanie z odpadami promieniotwórczymi. SSM udzielił pomocy gruzińskiemu organowi regulacyjnemu w opracowaniu krajowej strategii zarządzania wszystkimi odpadami radioaktywnymi, która została przyjęta przez rząd Gruzji w 2016 r.

Obecnie UE zatwierdziła finansowanie gospodarki odpadami promieniotwórczymi w wysokości 1 mln EUR, ponieważ Gruzja spełnia te podstawowe wymogi, stwierdza SSM. Pieniądze zostaną wykorzystane na znalezienie lokalizacji i opracowanie wstępnego projektu budowy zakładu przerobu oraz tymczasowego magazynu odpadów radioaktywnych. SSM koordynuje ten projekt we współpracy ze szwedzka agencją współpracy i rozwoju SIDA (Swedish International Development Cooperation Agency).

Christopher Walden z Biura ds. Stosunków Międzynarodowych SSM stwierdził, że prowadzenie przez organ regulacyjny tego rodzaju projektu jest sytuacją "dość wyjątkową". "Oprócz zarządzania projektem, nasi eksperci asystują w roli doradców i wspierają władze Gruzji w zakresie bezpieczeństwa radiologicznego" - powiedział Walden.
Gruzińskie odpady radioaktywne zostały rozpoznane i zlokalizowane, zaproponowano także miejsce na tymczasowe składowisko i zakład ich przerobu. Odbyły się również wysłuchania publiczne, podczas których opinia publiczna i zainteresowane strony omówiły i skomentowały te propozycje. SSM prowadzi obecnie proces udzielania zamówienia na opracowanie projektu instalacji. Ogłoszono przetarg publiczny, z terminem składania ofert do 5 maja.

Produktem końcowym tego procesu będzie wstępny projekt przyszłego składowiska odpadów i wydanie przez rząd decyzji zasadniczej o zamiarze kontynuacji budowy tego obiektu. Trwają również dyskusje na temat kontynuacji programu wsparcia działań rządu Gruzji, decyzję w tej sprawie UE podejmie jesienią tego roku.

Gruzja wykorzystuje źródła radioaktywne w medycynie i przemyśle oraz w latach od 1959 do 1989 r. eksploatowała reaktor badawczy IRT-M, który został zdemontowany i zlikwidowany w 2016 r. dzięki wsparciu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Według misji zintegrowanego przeglądu regulacyjnego IRRS, przeprowadzonej w lutym 2018 r. przez MAEA od 2007 r. w Saakadze działa centralne składowisko i system magazynowania w celu zarządzania strumieniami odpadów promieniotwórczych z likwidacji IRT-M oraz źródeł radioaktywnych stosowanych w innych dziedzinach w Gruzji. Wiele nieużywanych źródeł promieniotwórczych o niskiej aktywności jest również przechowywanych w składach należących do gruzińskiego Ministerstwa Obrony.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE