ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Wyhamowanie zwyżek na wykresie cen ropy naftowej
15.04.2019r. 11:08

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej przyniosły spadek aktywności kupujących. Co prawda nie doszło do większych przecen ropy naftowej, ale wzrost cen tego surowca wyhamował. Inwestorzy na tym rynku ewidentnie wyczekują na informacje, które w bardziej klarowny sposób mogłyby wskazać na to, co będzie działo się z podażą ropy naftowej w kolejnych miesiącach. A scenariusze są bardzo różne.

Produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w II kwartale br. może kontynuować wzrosty, biorąc pod uwagę fakt, że z powrotem zaczęła rosnąć liczba funkcjonujących wiertni w USA. W minionym tygodniu, według raportu Baker Hughes, liczba punktów wydobycia ropy w tym kraju wzrosła o 2 do poziomu 833. Amerykańskie firmy wydobywcze są coraz bardziej chętne do zwiększania swojej aktywności w obliczu rosnących cen tego surowca na globalnym rynku.

(600x400)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Wzrosnąć może także produkcja ropy naftowej w Rosji. Mimo że ten kraj przystąpił do porozumienia naftowego OPEC i zobowiązał się do ustalenia limitów produkcji ropy, to najprawdopodobniej nie przedłuży tego zobowiązania na drugą połowę bieżącego roku. Rosjanie nie chcą ustępować już miejsca Amerykanom na globalnym rynku ropy naftowej, zwłaszcza obecnie, gdy notowania tego surowca są wyższe niż jeszcze na przełomie poprzedniego i obecnego roku.

Wielką niewiadomą pozostaje jednak przyszła produkcja ropy naftowej w OPEC. Arabia Saudyjska dotychczas deklarowała zamiar utrzymania limitów wydobycia ropy i może zachęcać do tego inne kraje kartelu na czerwcowym spotkaniu. Niemniej, do tego terminu pozostało jeszcze trochę czasu, a problemy z produkcją ropy w Wenezueli, Iranie oraz Libii mogą skłonić Saudyjczyków do innego podejścia. Na razie jednak można się spodziewać, że OPEC będzie preferował ograniczanie podaży ropy naftowej w obawie przed nagłym wzrostem globalnej produkcji w przypadku całkowitego wycofania się z porozumienia.

Dla cen ropy naftowej może oznaczać to konsolidację notowań w kolejnych tygodniach. Z jednej strony, wiele krajów ogranicza produkcję - ale z drugiej strony, notowania rosły przez ostatni kwartał i dotarły do poziomów, przy których do dalszych wzrostów potrzeba większego impulsu.

(600x400)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE