ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

ROZMOWY

Rozmowa z prof. Władysławem Mielczarskim
15.04.2019r. 11:07

Rozmowa przeprowadzona przez organizatorów konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne. Filary i perspektywy rozwoju", która odbyła się w Rzeszowie w dniach 1 i 2 kwietnia br.Panie profesorze, prowadził Pan panel bezpieczeństwo energetyczne Polski. Czy Polska jest według Pana w tej chwili bezpieczna energetycznie, czy są w tym zakresie jakieś zagrożenia?

Nasz kraj jest w tej chwili bezpieczny energetycznie, ale zagrożenia są duże i są wyraźne dowody tych zagrożeń. Pierwszym jest decyzja Komisji Europejskiej z lutego zeszłego roku przydzielająca subsydia dla elektrowni węglowych. Ponieważ nie są one w stanie w tej chwili utrzymać się i modernizować, potrzebne są duże subsydia określane jako rynek mocy. Oblicza się, że przez 10 lat funkcjonowania tego rynku będzie to około 40 miliardów złotych. Ale kiedy te subsydia się skończą, potrzebne będą następne środki. Drugim takim znakiem jest raport Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki ze stycznia tego roku, czyli już po wprowadzeniu tamtych subsydiów. Prezes URE wyraźnie ostrzega o braku fizycznego zbilansowania KSE. Po prostu my musimy zbudować nowe elektrownie, co najmniej 10 wielkości Opola, Ostrołęki czy Jaworzna, czyli 10 bloków po 900 MW ciągu okresu 15 - 20 lat.

Budowa takich elektrowni jak Ostrołęka, to jest spory wydatek nie tylko finansowy.

Na pewno jest to spore zaangażowanie finansowe, ale najmniejsze z możliwych, gdyż myślimy o elektrowniach jądrowych, a one są potwornie drogie, to znaczy może nawet około 5 razy droższe niż elektrownia Ostrołęka. Myślimy o elektrowniach gazowych, ale one potrzebują paliwa, a my nie mamy własnego krajowego gazu, bo tylko on zapewnia bezpieczeństwo energetyczne. Musimy więc to paliwo importować, a import jest dosyć niepewny politycznie, gdyż uzależniamy się czy to od wschodu, czy zachodu. W Związku z tym zostaje nam na dobrą sprawę, chcemy, czy nie, węgiel i musimy te elektrownie węglowe zbudować. Nie ma tutaj jakieś alternatywy.

Nawet i u nas pojawiają się zarówno ze strony niektórych ekspertów i niektórych polityków głosy, że powinniśmy odejść od węgla. W Unii Europejskiej wielu urzędników, polityków, czy europarlamentarzystów alergicznie reaguje na samo pojęcie energetyki węglowej. Czy w ogóle uda nam się to zrobić?

Oczywiście można odejść od węgla, ale dokąd? My odchodzimy od własnego węgla na rzecz paliwa importowanego z Rosji, którego wielkość bije rekordy. Ale proszę zobaczyć na naszego sąsiada za Odrą, przodującą gospodarkę Unii Europejskiej. W zeszłym roku Niemcy zużyły 35 milionów ton węgla kamiennego, nie własnego, ale kupionego za granicą. Jednocześnie wydobyto i zużyto 150 mln ton węgla brunatnego. Także nie jest tak, że wszystkie kraje odchodzą od węgla. Są kraje, które na dobrą sprawę nie mają innej możliwości. Więc albo w Polsce będzie zapaść gospodarcza, albo będziemy korzystać z tych zasobów paliwowych, które po prostu mamy. Ja zawsze wszystkim mówię, odejdźmy od węgla, ale zadajmy sobie jednocześnie pytanie dokąd, do węgla z Donbasu?

Organizatorami konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju", która odbyła się w Rzeszowie w dniach 1 i 2 kwietnia 2019 r., był Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza i Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

KOMENTARZE ( 7 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 15.04.2019r. 13:40
Dekarbonizacja energetyki w Polsce oznacza zastąpienie polskiego węgla, węglem sprowadzanym z Rosji i chyba o to... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 16-04-2019r. 20:28 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: algas 16.04.2019r. 11:16
Tak jak nie w"wyciśniemy" ze złóż krajowych powyżej 3 -3,5 mld m3 w przeliczeniu na wysoki metan, tak nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: daleki mazowszanin 16.04.2019r. 11:22
P.Profesorze:zaprzecza Pan własnym nieodległym opiniom o końcu węgla brunatnego w ciągu 30-stu lat.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ciut_krytyki 16.04.2019r. 12:23
Koszt energetyki to nie tylko koszt węgla i prądu. A jakby tak pomyśleć troszkę szerzej a nie przez proste... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 16-04-2019r. 20:30 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE