ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zatwierdzono lokalizację elektrowni jądrowej w Egipcie
15.04.2019r. 12:48

Egipski organ ds. Regulacji jądrowych i ochrony radiologicznej (ENRRA) zaaprobował budowę obiektu jądrowego w lokalizacji El-Dabaa, zaproponowanej przez Egipski Urząd ds. Elektrowni Jądrowych (NPPA). Wydane zezwolenie potwierdza, że specyficzne warunki panujące w wybranej lokalizacji spełniają wymagania krajowe i międzynarodowe.

Zatwierdzenie lokalizacji obiektu jądrowego (Site Approval Permit - SAP) w El-Dabaa, na wybrzeżu Morza Śródziemnego 296 km na płn.-zachód od Kairu, oznacza osiągnięcie pierwszego ważnego etapu w procesie licencjonowania elektrowni jądrowej, podał NPPA. Zezwolenie zostało wydane na początku marca po "szczegółowym kompleksowym przeglądzie" dokumentów aplikacyjnych złożonych przez NPPA w 2017 r., dokonanym przez ENRRA. Analizowane dokumenty zawierały m.in.: charakterystykę techniczną reaktora; dane dotyczące warunków panujących w przewidywanym miejscu budowy, podstawowe założenia projektowe elektrowni oraz raport z oceny oddziaływania na środowisko (Environmental Impact Assessment - EIA), rozpatrzony przez Agencję ds. Środowiska.

Aby pomóc ENRPA w dokonaniu tej analizy rząd Egiptu zaprosił Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) do przeprowadzenia niezależnej misji przeglądowej. W ramach misji przeglądu projektu SEED (Site and External Events Design), która odbyła się pod koniec stycznia, eksperci MAEA skoncentrowali się na raporcie z oceny lokalizacji (Site Evaluation Report) i części raportu EIA, dotyczącej ochrony radiologicznej. Szczególną uwagę zwrócono na charakterystykę terenu związaną z bezpieczeństwem oraz na zewnętrzne zagrożenia naturalne, w tym trzęsienia ziemi, tsunami oraz zdarzenia zewnętrzne wywołane przez człowieka,

"Wydana zgoda jest potwierdzeniem, że lokalizacja El-Dabaa i jej szczególne warunki są zgodne z wymaganiami krajowymi i MAEA ustanowionymi dla lokalizacji elektrowni jądrowych", stwierdza urząd NPPA. "Przy projektowaniu elektrowni jądrowej należy uwzględnić specyficzne warunki panujące w miejscu przyszłej eksploatacji, aby zapewnić bezpieczne i niezawodne działanie instalacji jądrowych".

SAP wydano dla czterech bloków jądrowych. Wszystkie inne zezwolenia, w ramach procesu licencjonowania obiektu jądrowego są wydawane osobno dla każdej jednostki, podał NPPA. Pozwolenie to jest warunkiem uzyskania następnego dokumentu licencyjnego: pozwolenia na budowę (Construction Permit) upoważniające do rozpoczęcia wykonywania wszelkich prac związanych z energią jądrową w lokalizacji El-Dabaa.
Kontrakt na budowę elektrowni podpisali w grudniu 2017 r,: Alexey Likhachov, dyrektor rosyjskiego koncernu jądrowego Rosatom i Mohamed Shaker, egipski minister Energii Elektrycznej i Odnawialnej. Ceremonia zawarcia porozumienia odbyła się w Kairze w obecności przywódców obu państw - prezydenta Abdela Fattaha El Sisi z Egiptu i prezydenta Rosji Władimira Putina.

Zgodne z wcześniejszym porozumieniem międzyrządowym z listopada 2015 r., Rosja udzieli Egiptowi państwowej pożyczki w wysokości 25 mld USD na realizację projektu o wartości 30 mld USD. Rosyjska pożyczka pokryje około 85% kosztów budowy elektrowni, a Egipt pokryje pozostałą część funduszami pochodzącymi od prywatnych inwestorów.

Elektrownia jądrowa El-Dabaa zlokalizowana będzie na wybrzeżu Morza Śródziemnego, 170 km na zachód od Aleksandrii. Zgodnie z podpisanymi kontraktami Rosatom wybuduje cztery reaktory VVER-1200 (AES 2006) należące do generacji III+ o sumarycznej mocy 4,8 GWe. Po ich uruchomieniu, planowanym na lata 2026 - 2030, będą wytwarzać ok. 50% energii elektrycznej produkowanej w Egipcie.

Rosja dostarczy paliwo jądrowe przez cały okres istnienia zakładu (70-80 lat). Rosatom będzie także szkolił personel i będzie pomagał swoim egipskim partnerom w eksploatacji, remontach i konserwacji przez pierwsze dziesięć lat działalności obiektu. Kontrakt obejmuje również budowę magazynu i specjalnie zaprojektowanych kontenerów do przechowywania wypalonego paliwa.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk 15.04.2019r. 20:23
To ciekawe że firma która nie poradziła sobie w Polsce z badaniem lokalizacji, bez problemu i sprawnie zrobiła to w... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 16-04-2019r. 10:20 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE