ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chińczycy szykują fotowoltaikę bez subsydiów
15.04.2019r. 13:03

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Chiny będą stopniowo wycofywać się z inwestycji w fotowoltaikę bazujących na ustalanych odgórnie, preferencyjnych taryfach. Pekin zakłada, że w najbliższych dwóch latach inwestycje w PV będą realizowane zarówno w oparciu o taryfy gwarantowane jak i bez gwarantowanej stawki, przy czym te drugie zyskają priorytet w wydawaniu pozwoleń. Natomiast później elektrownie fotowoltaiczne mają być realizowane wyłącznie bez subsydiów.

Chiny to największy rynek fotowoltaiczny świata. W 2017 roku w Chinach uruchomiono elektrownie fotowoltaiczne o mocy niemal 53 GW (35 GW rok wcześniej), co stanowiło ponad 50 proc. potencjału PV zainstalowanego w 2017 r. na całym świecie.

W 2018 roku rynek fotowoltaiczny w Chinach nieco zwolnił, co wynikało z decyzji chińskich władz, które postanowiły ograniczyć tempo uruchamiania nowych instalacji. W efekcie w ubiegłym roku w Chinach zainstalowano elektrownie fotowoltaicznej o łącznej mocy ok. 44,1 GW, a łączna moc elektrowni PV w Państwie Środka wyniosła na koniec ub.r. około 175 GW.

Póki co produkcja energii z fotowoltaiki w Chinach jest objęta gwarantowanymi przez państwo taryfami, które różnią się w zależności od regionu i tego, czy dana instalacja jest zaliczana do systemów przemysłowych czy znajduje się w grupie energetyki rozproszonej.

Stawki przysługujące za sprzedaż energii z nowych elektrowni PV wynosiły ostatnio w Chinach w przeliczeniu na złotówki około 0,2-0,4 zł/kWh.

Teraz chińskie władze przygotowują się do wdrożenia strategii zakładającej sprzedaż energii z nowych elektrowni fotowoltaicznych bez jakichkolwiek subsydiów.
Dokument przygotowany przez rządową agencję National Energy Administration (NEA) zakłada, że inwestycje, w których nie założono subsydiów, zyskają priorytet w uzyskiwaniu pozwoleń.

Na razie dokument NEA będzie podlegać konsultacjom, które mają potrwać do końca maja br. Pekin zakłada, że regulacje określające zasady funkcjonowania chińskiego rynku bez pomocy państwa zostaną w pełni wdrożone w roku 2021.

Budowa pierwszych elektrowni fotowoltaicznych mających produkować energię bez subsydiów ma jednak ruszyć jeszcze w tym roku, a władze centralne i lokalne mają wstrzymać proces wydawania pozwoleń na budowę instalacji mających korzystać z taryf gwarantowanych, robiąc miejsce dla projektów niesubsydiowanych.

Ponadto właściciele projektów, którzy wcześniej otrzymali gwarancję sprzedaży energii w systemie taryf, mają zyskać prawo do przejścia na model rozliczeń bez subsydiów, zyskując w ten sposób priorytet w postępowaniach administracyjnych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE