ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Krystyna Samek-Skwara nową dyrektor generalną Wyższego Urzędu Górniczego
15.04.2019r. 16:42

Krystyna Samek-Skwara, prawniczka od blisko 18 lat związana z nadzorem górniczym, jest od poniedziałku nową dyrektor generalną Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach. Zastąpiła odwołaną na początku kwietnia ze stanowiska poprzednią dyrektor Justynę Pikiewicz.

Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach to najważniejsza górnicza instytucja, odpowiedzialna m.in. za zatwierdzanie planów ruchu kopalń oraz kontrolująca respektowanie norm bezpieczeństwa w górnictwie. Nadzorowi górniczemu w Polsce podlega obecnie 41 podziemnych zakładów górniczych, 93 zakłady otworowe oraz blisko 7,4 tys. zakładów odkrywkowych. Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia ponad 175 tys. pracowników.

Krystyna Samek-Skwara została powołana na stanowisku dyrektor generalnej WUG przez prezesa tego Urzędu Adama Mirka. Nowa dyrektor - jak podał w poniedziałek WUG - od 2001 r. pracuje w organach nadzoru górniczego. Pracę rozpoczęła w Urzędzie Górniczym do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych jako referent prawny. Po przejściu w 2006 r. do WUG pracowała w biurze kadr, szkolenia i spraw obronnych, a od 2010 r. w departamencie prawnym.

Jako główny specjalista zajmowała się prowadzeniem postępowań administracyjnych, opracowywaniem informacji, opinii oraz wyjaśnień prawnych w zakresie związanym z działalnością urzędów górniczych, a także interpretacji przepisów, przygotowaniem odpowiedzi na skargi oraz pozwy wnoszone do sądów. Ponadto reprezentowała prezesa i dyrektora generalnego WUG postępowaniach sądowych, sądowo-administracyjnych, administracyjnych oraz przed innymi organami.
Krystyna Samek-Skwara jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1996-2000 była pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Socjalnej Uniwersytetu Śląskiego. Do niedawna prowadziła zajęcia dla studentów w Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej oraz w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu - wykłady z prawa pracy, w tym z zakresu stosunków pracy pracowników zatrudnionych w urzędach państwowych oraz z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Obecna dyrektor szkoliła również członków zarządów spółek, pracowników samorządowych i pracowników służby cywilnej z zakresu prawa pracy. Jest autorką licznych publikacji poruszających tematykę stosunków pracy i układów zbiorowych pracy.

Prócz WUG nadzór górniczy w Polsce tworzy 11 okręgowych urzędów górniczych i jeden urząd specjalistyczny. Urzędy górnicze m.in. zatwierdzają plany ruchu kopalń, mogą też zatrzymywać nieprawidłowo prowadzone roboty czy wadliwe maszyny i karać za nieprzestrzeganie przepisów. Nadzór górniczy zajmuje się też wykrywaniem nielegalnej eksploatacji kopalin: głównie piasku, żwiru i kruszyw. WUG i okręgowe urzędy górnicze kontrolują stan bezpieczeństwa w sektorze wydobywczym.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: PS 15.04.2019r. 23:08
Stanowisko dyrektora generalnego urzędu miało (teoretycznie) być najwyższym stanowiskiem w służbie cywilnej. Tzn... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE