ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

PGE EC: mamy oko na sokoły
15.04.2019r. 21:15

Na kominie lubelskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła, w budce lęgowej sokołów wędrownych, zostały zainstalowane kamery. Od dzisiaj wszyscy mogą obserwować, co dzieje się w ich gnieździe.

Oglądanie dzikiej przyrody pasjonuje ludzi od zawsze, jednak wymaga cierpliwości, umiejętności i czasu, szczególnie w przypadku bardzo ostrożnych i wyposażonych w doskonały wzrok ptaków drapieżnych. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków, która sfinansowała budki lęgowe sokołów oraz instalację podglądu na 150-metrowym kominie, stworzyła taką możliwość.Dzięki zamontowanym kamerom można przyglądać się na żywo wysiadywaniu jaj, wykluwaniu pisklaków, a wreszcie karmieniu i pierwszym lotom gamoni, jak ornitolodzy mówią o młodych sokołach.

Życie sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni możemy śledzić pod linkiem:

http://www.peregrinus.pl/pl/lublin-pge-podglad

"Cieszymy się, że sokoły wędrowne polubiły Lublin i osiedliły się na kominie naszej elektrociepłowni. PGE Energia Ciepła jest odpowiedzialną społecznie firmą, która angażuje się w działania na rzecz promocji i ochrony środowiska naturalnego.

Projekt montażu kamery w gnieździe sokołów, sfinalizowany przed najciekawszym okresem ich życia - okresem lęgowym, jest tego dobrym przykładem" - mówi Paweł Okapa, Dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków.

Samica sokoła składa jaja raz w roku w połowie marca i wysiaduje je około 30 dni. Pisklakami rodzice zajmują się na zmianę - jedno poluje, podczas gdy drugie pilnuje gniazda. Mniej więcej w czerwcu młode zaczynają naukę latania,

aby po jakimś czasie stać się najszybszymi ptakami na świecie. Podczas polowania osiągają prędkość nawet do 400 km/h, podczas tzw. pikowania. Są ornitofagami co oznacza, że żywią się tylko ptakami łapanymi w locie na otwartej przestrzeni.

Historia sokoła wędrownego w Lublinie sięga 2015 roku, kiedy to po raz pierwszy zaobserwowano samicę krążącą w okolicy komina elektrociepłowni. Rok później elektrociepłownia zainstalowała na kominie budkę lęgową

wg. projektu Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" z Włocławka i we wskazanym przez nich miejscu. W kolejnym roku samica znalazła partnera, a w następnym para doczekała się po raz pierwszy potomstwa.

I to jakiego! Samica złożyła aż 6 jaj, z czego wykluło się 5 piskląt. Było to niezwykłe osiągnięcie w skali kraju. Młode zostały zaobrączkowane i poszerzyły wąskie grono przedstawicieli tego gatunku.

Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" przy współpracy z PGE Energia Ciepła od lat stara się o odbudowę populacji tego gatunku w kraju. Lubelscy ciepłownicy zapewniają sokołom "cieplarniane warunki",

a tak wysoka budowla to dla nich namiastka gór i stromych półek skalnych, na których zakładają gniazda. PGE Energia Ciepła, wspiera restytucję objętych ścisłą ochroną gatunkową ptaków w Polsce.

Opiekuje się sokołami wędrownymi gniazdującymi również na zakładowych kominach w Toruniu, Gdyni i Gdańsku.

W elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków, która zaspokaja ponad połowę potrzeb grzewczych miasta, przeprowadzono pod koniec zeszłego roku modernizację bloku gazowo-parowego,

przyczyniając się tym samym do zwiększenia poprawy jakości powietrza w mieście, co ma wpływ na osiedlanie się sokołów na kominach elektrociepłowni.
PGE Energia Ciepła
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE