ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Novatek przeniesie punkt przeładunkowy tankowców LNG z Norwegii do Rosji
16.04.2019r. 08:58

Przez sankcje rosyjski Novatek ze śmiałymi planami LNG musi przenieść się z Norwegii do Rosji - czytamy w BiznesAlert.pl.

Kommiersant podaje, że punkt przeładunkowy tankowców-lodołamaczy LNG Novateku zostanie przeniesiony z Norwegii do Rosji, na przykład do portu w pobliżu Murmańska na wyspie Kildin. Powodem ma być rosnąca presja USA na Norwegów. Gazeta przekonuje, że przeładunek w Rosji będzie tańszy.

Przeładunek dostaw z Yamal LNG odbywa się obecnie w porcie Honningsvag. Jest niezbędny, aby gaz skroplony mógł pokonać Północny Szlak Morski na pokładzie tankowców klasy Arc7, na które trafia z jednostek konwencjonalnych na wodach ogrzewanych prądem Golfsztrom. Novatek korzystał z portów norweskich ze względu na prawo rosyjskie odmawiające korzystania z rosyjskich portów Szlaku jednostkom bez bandery Federacji Rosyjskiej. Tankowce Novateku jej nie posiadały.

Z pomocą przyszli rosyjscy legislatorzy, którzy udzielili wyłączenia 26 tankowcom wyczarterowanym przez Novatek. Do 2022 roku firma chce mieć 12 własnych jednostek, które będą pływać pod flagą rosyjską. Chce także zbudować dwa punkty przeładunkowe: w pobliżu Murmańska i na Kamczatce.
Przed Novatekiem stoi jeszcze wyzwanie przekonania wojskowych z Floty Północnej do pomysłu kotwiczenia tankowców LNG w portach Północnego Szlaku Morskiego istotnego z punktu widzenia polityki bezpieczeństwa kraju.

Zdaniem źródeł Kommiersanta Novatek musi zrezygnować z portów norweskich wskutek interwencji USA - czytamy w BiznesAlert.pl.
Kommiersant , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE