ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

To będzie największa lądowa farma wiatrowa w Danii
16.04.2019r. 09:15

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w połowie ubiegłego roku duński rząd ogłosił, że chce zmniejszyć liczbę lądowych elektrowni wiatrowych, które pracują w Danii, o połowę. Ma to jednak bynajmniej nie oznaczać rezygnacji Duńczyków z inwestowania w wiatr na lądzie.

W ramach nowej strategii energetycznej Danii przewiduje się zwiększenie duńskiego potencjału offshore o 2,4 GW dzięki planowanym trzem aukcjom, w których inwestorzy otrzymają gwarancje określonego przychodu za sprzedaż energii. Pierwsza z nowego pakietu aukcji dla offshore ma się odbyć jeszcze w tym roku. Wiadomo, że wiatraki składające się na projekt "Thor" o łącznej mocy 800 MW mają stanąć w duńskiej części Morza Północnego.

Jednocześnie duńskie władze chcą zmniejszyć do końca przyszłej dekady ilość znajdujących się na lądzie turbin z ok. 4,3 tys. do 1850. Spora część pracujących w Danii wiatraków posiada relatywnie małą moc - zostały zbudowane wiele lat temu i wkrótce będą wymagać zastąpienia nowszymi maszynami, które mogą mieć nawet kilkukrotnie większą jednostkową moc.

Podczas gdy jeszcze 15 lat temu jednostkowa moc instalowanych wiatraków wynosiła ok. 1-1,5 MW, dzisiaj moc najnowszych lądowych turbin, które wprowadza na rynek choćby największy producent elektrowni wiatrowych - duński Vestas - wynosi już około 5 MW.

O tym, że Duńczycy nie rezygnują z inwestycji w lądowe wiatraki, aby skupić się na rozwijaniu energetyki wiatrowej wyłącznie na morzu, świadczy budowa największej jak dotąd duńskiej farmy wiatrowej na lądzie, która powstanie w północno-zachodniej części Jutlandii.

Inwestor Eurowind Energy for Thorup-Sletten chce postawić elektrownie wiatrowe o łącznej mocy około 77 MW, które mają produkować energię w ilości odpowiadającej rocznej konsumpcji generowanej przez około 65 tys. gospodarstw domowych.
Duński deweloper właśnie podpisał umowę na dostawę 18 turbin, które wyprodukuje Siemens Gamesa Renewable Energy. Chodzi o wiatraki o jednostkowej mocy 4,3 MW, które posiadają średnicę wirnika rzędu 130 metrów (ostatnio SGRE zapowiedział wprowadzenie na rynek pod koniec 2020 r. lądowych turbin o mocy wynoszącej 5,8 MW i średnicy wirnika 155 m.).

Instalacja elektrowni wiatrowych ma się rozpocząć w październiku br., a Siemens Gamesa będzie ponadto odpowiadać za serwisowanie turbin w ramach umowy zawartej na 20 lat.

Obecnie największa duńska farma wiatrowa znajduje się na morzu i składa się z 111 turbin wiatrowych Siemensa, każda o mocy 3,6 MW. Farma wiatrowa "Anholt" postawiona przez duński koncern energetyczny Orsted jeszcze w 2013 roku ma produkować energię wystarczającą do pokrycia zapotrzebowania na prąd dla 400 tys. gospodarstw domowych, a także pokrywającą 4 proc. zapotrzebowania na energię Danii.

Jeszcze większą farmę wiatrową, w duńskiej części Bałtyku, postawi Vattenfall. Moc farmy wiatrowej Kriegers Flak wyniesie 610 MW. Złożona z wiatraków SGRE o jednostkowej mocy około 8 MW farma wiatrowa Kiegers Flak ma produkować od 2021 r. energię w ilości odpowiadającej konsumpcji 600 tys. gospodarstw domowych, czyli 23 proc. wszystkich gospodarstw domowych w Danii. Koszt inwestycji wyceniono na 1,1-1,3 mld euro.

Natomiast w tym roku pracę w duńskiej części Morza Północnego powinna rozpocząć farma wiatrowa Horns REV 3 o docelowej o mocy 406,7 MW. Na projekt realizowany przez Orsted złoży się 49 wiatraków MHI Vestas o jednostkowej mocy 8 MW.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE