ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premierzy Słowacji i Ukrainy przeciwko Nord Stream 2
16.04.2019r. 18:26

Premier Słowacji Peter Pellegrini powiedział we wtorek w Bratysławie premierowi Ukrainy Wołodymyrowi Hrojsmanowi, że odrzuca projekt Nord Stream 2.

Zadeklarował, że Słowacja chce uczestniczyć w konsorcjum, które zajmie się rekonstrukcją ukraińskiej infrastruktury gazowej. To pierwsza od czterech lat wizyta ukraińskiego szefa rządu na Słowacji. "Jest wiele państw, które mówią o pomaganiu Ukrainie, ale są chętne wspierać to, że powstanie bypass, który ominie Ukrainę" - powiedział Pellegrini, odnosząc się do Nord Stream 2. Jak zaznaczył, efektem zrealizowania tego projektu mogłoby być wstrzymanie bądź też zmniejszenie do minimum tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

Słowacja w 2014 roku podjęła dostawy rosyjskiego gazu rewersem na Ukrainę, co według Hrojsmana uchroniło jego kraj przed zależnością od Rosji. Ukraiński premier zaznaczył, że w 2018 roku wykorzystano 46 proc. potencjału tego rewersu, co umożliwia zwiększenie dostaw w razie sytuacji nadzwyczajnej. Jego zdaniem Nord Stream 2 to element rosyjskiej wojny hybrydowej z państwami europejskimi.
Pellegrini zapewnił o politycznym poparciu Słowacji dla Ukrainy na arenie międzynarodowej, także jeśli chodzi o jej integrację z Unią Europejską. "Wspieramy suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy włącznie z półwyspem Krym oraz obwodami donieckim i ługańskim. Republika Słowacka w pełni wspiera integracyjne ambicje Ukrainy" - zadeklarował.

Hrojsman podziękował Słowacji za wsparcie, którego udziela Ukrainie jako kraj przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Rosję nazwał "sąsiadem, który stał się agresorem".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE