ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ukrnafta: Rosja ma zapłacić odszkodowanie za mienie spółki na Krymie
16.04.2019r. 18:47

Sąd arbitrażowy nakazał Rosji wypłacić ukraińskiej spółce Ukrnafta odszkodowanie w wysokości 44,4 mln USD za zajęcie jej mienia na zaanektowanym Krymie - podała spółka w opublikowanym we wtorek komunikacie.

"W kwietniu 2014 roku, tuż po aneksji Krymu przez Federację Rosyjską, nielegalne ugrupowania zbrojne państwa agresora zajęły budynki administracyjne i 16 stacji benzynowych należących do publicznej spółki akcyjnej Ukrnafta" - ogłosiła ukraińska firma.

Jak podkreśliła, próby odzyskania kontroli nad jej mieniem nie przyniosły żadnych wyników. W tej sytuacji Ukrnafta w czerwcu 2015 roku zwróciła się o arbitraż w tej sprawie na podstawie regulaminu arbitrażowego Komisji ONZ ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL).

"12 kwietnia 2019 roku sąd arbitrażowy podjął decyzję o ściągnięciu z Federacji Rosyjskiej na korzyść Ukrnafty 44 mln 455 tys. dolarów odszkodowania za ekspropriację inwestycji Ukrnafty na terytorium Autonomicznej Republiki Krymu (...). Od sumy odszkodowania zgodnie z decyzją sądu arbitrażowego od 22 kwietnia 2014 roku naliczane są odsetki. W kwietniu 2019 roku ich wysokość wyniosła ponad 5,5 mln USD " - oświadczyła Ukrnafta.

Biuro prasowe resortu sprawiedliwości Rosji przekazało agencji TASS, że Rosja nie uznaje zasadności tej decyzji.
"Federacja Rosyjska nie brała udziału w rozpatrzeniu danej skargi. Nie uznaje zasadności wydanej decyzji, w pierwszej kolejności w związku z brakiem jurysdykcji arbitrażu wobec danej skargi" - wskazano. Ministerstwo dodało, że rosyjska strona nie otrzymała za pośrednictwem oficjalnych dyplomatycznych kanałów decyzji w sprawie koncernu Ukrnafta oraz poinformowało, że Rosja planuje ją zakwestionować.

Ukrnafta jest największą ukraińską firmą, która zajmuje się wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego. Większość akcji firmy należy do państwa; 42 procent kontroluje grupa prywat miliardera Ihora Kołomojskiego.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE