ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Holendrzy zbadali przyczyny pożarów instalacji PV
17.04.2019r. 11:34

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, holenderski urząd techniczny TNO sprawdził przyczyny pożarów instalacji fotowoltaicznych, do których doszło w ubiegłym roku w Holandii.

TNO wykonał na zlecenie rządowej agencji wspierania przedsiębiorczości RVO analizę ubiegłorocznych 27 pożarów instalacji fotowoltaicznych. W tym 23 przypadki odnotowano w zakresie domowych systemów fotowoltaicznych, co stanowiło około 0,014 proc. wszystkich około 170 tysięcy domowych instalacji PV zarejestrowanych na koniec ubiegłego roku w Holandii.

Holenderscy eksperci wskazują, że o ile w wielu przypadkach trudno było wskazać dokładny powód pożaru, to najczęściej powodem pożarów było nieprawidłowe łączenie przewodów czy wykorzystywanie złączy różnych producentów. To miało być przyczyną 70 proc. odnotowanych pożarów.

TNO zauważa ponadto relatywnie większą liczbę pożarów odnotowanych w przypadku instalacji fotowoltaicznych realizowanych jako BIPV (Building Integrated Photovoltaics), a więc nie posadowionych na dachówkach, które izolują system PV od pozostałych części dachu.

Około 1/3 przeanalizowanych przez TSO pożarów wydarzyło się w instalacjach BIPV, które póki co mają marginalny udział w rynku PV.
Kluczowe rekomendacje holenderskiego urzędu to informowanie instalatorów na temat zasadności wykorzystania wysokiej jakości komponentów instalacji elektrycznej oraz opracowanie standardów w zakresie dobierania złączy.

Ponadto TNO rekomenduje utworzenie krajowego ośrodka badań poszczególnych elementów dachowych instalacji fotowoltaicznych oraz stworzenie "mapy" zagrożeń we współpracy z uczestnikami rynku i strażą pożarną.

Holenderski rynek fotowoltaiczny notuje obecnie najlepszy okres w swojej historii. W ubiegłym roku w Holandii powstały systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,33 GW, czyli o 46 proc. większej w porównaniu z danymi z roku 2017.

Całkowity potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Holandii na koniec 2018 roku wzrósł do 4,24 GW.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Uważny 18.04.2019r. 00:20
Bardzo dobry sygnał techniczny do uruchomienia badań i standaryzacji zagadnień bezpieczeństwa pożarowego i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE