ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kiedy zrówna się cena aut spalinowych i elektrycznych?
17.04.2019r. 11:37

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl analitycy Bloomberga co roku aktualizują swoją prognozę dotyczącą zakładanego terminu, w którym mają się zrównać koszty zakupu samochodów z tradycyjnymi napędami i samochodów elektrycznych. Jakie wnioski płyną z najnowszej aktualizacji?

Bloomberg New Energy Finance podkreśla, że moment, w którym koszt zakupu samochodu elektrycznego zrówna się z ceną samochodu spalinowego w tej samej klasie, będzie momentem przełomowym dla rozwoju elektrycznej motoryzacji.

Wyniki analizy ekspertów BNEF opracowanej w 2017 roku zakładały, że moment, w którym zrównają się ceny zakupu samochodów elektrycznych i spalinowych, nastąpi w roku 2026.

Tymczasem w analizie wykonanej w ubiegłym roku przyjęto, że nastąpi to już w roku 2024. Teraz eksperci Bloomberga oceniają, że zrównanie cen aut sprzedawanych w Unii Europejskiej nastąpi w roku 2022.

Spadek cen samochodów elektrycznych ma wynikać przede wszystkim z malejących kosztów baterii.

Bloomberg podaje, że w przypadku samochodu elektrycznego kupowanego w USA w roku 2015 udział baterii w całkowitej cenie sięgał 57 proc. Tymczasem w przypadku elektryka kupowanego w tym roku ma to być już 33 proc., a BNEF zakłada, że do roku 2025 udział baterii w koszcie EV spadnie do 20 proc.
Pod koniec 2018 roku Bloomberg opublikował wyniki analizy, z której wynikało, że ceny baterii litowo-jonowych spadły wówczas do średniego poziomu ok. 176 USD/kWh wobec średniej ceny 214 USD/kWh w roku 2017 i 288 USD/kWh w roku 2016.

W średniej cenie na koniec ubiegłego roku (176 USD/kWh) koszt ogniw miał wynosić 127 USD/kWh, a w cenie z roku 2017 (214 USD/kWh) - około 151 USD/kWh.

Tymczasem jeszcze w roku 2010 średnia cena baterii litowo-jonowych wynosiła około 1000 dolarów/kWh, a w roku 2013 trzeba było za nie płacić przeciętnie około 600 USD/kWh.

Prognoza opublikowana przez Bloomberga w ubiegłym miesiącu mówiła o spadku ceny zestawów baterii do 94 USD/kWh do roku 2024 oraz do 62 USD/kWh w roku 2030.

Dodatkową redukcję kosztów samochodów elektrycznych ma zapewnić dalszy wzrost wolumenu produkcji i osiągane dzięki temu korzyści skali. Analityk BNEF Nikolas Soulopoulos zakłada, że koszty silnika, falownika i elektroniki stosowanej w samochodach elektrycznych spadnie do roku 2030 o 25-30 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE