ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Woźny: liczę na to, że uporamy się ze smogiem do 2027 roku
17.04.2019r. 12:53

- Nie można walczyć ze smogiem bez odpowiednich regulacji. Polska wprowadziła odpowiednie rozwiązania, które mają pomóc w zmniejszeniu zanieczyszczeń powietrza - powiedział Piotr Woźny, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu "Czyste Powietrze" podczas konferencji "Czyste ciepło 2030. Strategia dla ciepłownictwa" - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Premier Mateusz Morawiecki w expose jako jeden z najważniejszych celów rządu wskazał walkę ze smogiem. Przenosi się to na zmagania naszego rządu na rzecz wypracowania podstaw dla czystego powietrza w Polsce - przyznał minister.

Jego zdaniem nie można oczyszczać powietrza w Polsce bez odpowiednich regulacji. W tym kontekście wspomniał o wprowadzonych wymaganiach dla kotłów na paliwa stałe oraz dla paliw stałych. - Aż nie do wiary, że dotychczas nie było żadnych przepisów, które regulowały te kwestie. - stwierdził.

Według niego w walce ze smogiem "nie można wyłącznie zakazywać", ale trzeba także dać ,,marchewkę" polskim gospodarstwom domowym, aby mogły się dostosować. - Dlatego wprowadziliśmy programy wsparcia, jak ulga podatkowa PIT, która obowiązuje od 1 stycznia tego roku, program Czyste Powietrze, czy ustawa z 9 listopada 2018 roku wspierająca termomodernizację u osób dotkniętych ubóstwem energetycznym w miastach z listy WHO - mówił minister Woźny.
Wspomniał również o budowanym systemie ZONE, który ma pełnić rolę zintegrowanego systemu wsparcia dla walki ze smogiem. - Trudno zmierzyć się z problemem, jeżeli nie wiemy z czym dokładnie walczymy, jeżeli nie mamy policzonej dokładnej liczby kotłów. System ZONE ma być CEPiK-iem dla kotłów tak, abyśmy mogli zarządzać procesem wymiany kotłów i wspomóc jego optymalizację - stwierdził gość konferencji.

Woźny mówił również o projekcie nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, który jest przygotowywany i zakłada wsparcie termomodernizacji wielorodzinnych budynków komunalnych, w których w ramach wspierającego przedsięwzięcia zostanie zmodernizowany system grzewczy i/lub zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej.

- Do 2021 roku chcemy odrobić prace domową, aby pokazać Komisji Europejskiej, że umiemy liczyć pieniądze i wiemy jak je wydawać. Chodzi również o to, aby zinwentaryzować dostępne środki publicznych i ewaluację programów na rzecz walki ze smogiem. Mamy nadzieję, że do 2027 roku uporamy się ze smogiem - stwierdził cytowany przez BiznesAlert.pl pełnomocnik rządu.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ec 18.04.2019r. 12:24
Program Czyste powietrze jest to najlepszy antysmogowy pomysł w III RP. Wymaga paru dodatków jak więcej punktów... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE