ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Czyste Ciepło 2030 - strategia walki ze smogiem i ograniczenia importu paliw
17.04.2019r. 12:56

Niemal całkowite odejście od używania węgla do ogrzewania i spadek importu paliw kopalnych przy znaczącym spadku zużycia energii cieplnej zakłada Czyste Ciepło 2030, strategia dla polskiego ciepłownictwa zaprezentowana w środę przez think-tank Forum Energii.

Jak podkreślał przy prezentacji strategii Andrzej Rubczyński z Forum Energii, propozycja jest spójna zarówno z celami polityki UE do 2030 r., jak i założeniami polityki energetycznej Polski. Jak przypomniał, na ciepłownictwo i ogrzewanie przypada 30 proc. zużywanej w Polsce energii.

Sektor ciepłowniczy potrzebuje 24 mln ton węgla rocznie, podczas gdy elektroenergetyka - 31 mln ton. Polskie gospodarstwa domowe zużywają na ogrzewanie 12 mln ton węgla - dwie trzecie zużycia całej UE na ten cel i w tej grupie. W dodatku - jak przypominają autorzy raportu - krajowe wydobycie ma spadać, zatem ograniczenie zużycia prowadzi do spadku importu węgla.

Forum Energii przekonuje, że możliwe jest osiągnięcie w efektywny sposób do 2030 r. 32 proc. udziału OZE w ciepłownictwie i redukcja emisji CO2 o 30 proc., a przy kontynuowaniu ścieżki - 80-proc. redukcja emisji i co najmniej 60-proc. udział OZE w 2050 r.

Forum Energii szacuje, że skuteczna modernizacja będzie wymagała odpowiednio dużych nakładów, ale są one dostępne w różnych źródłach - jak NFOŚ, EBI, Fundusz Modernizacyjny w wystarczającej ilości.

Rubczyński podkreślał, że jednym z założeń analizy jest co prawda wzrost cen ciepła, ale jednoczesne utrzymanie jego kosztów, m.in. udziału kosztu ogrzewania w budżecie gospodarstwa domowego. Jednym z warunków jest jednak zakaz stosowania węgla do ogrzewania nowych budynków od 2022 r. Od 2030 r. paliwa stałe w ogóle zostałyby wyeliminowane z budynków ogrzewanych indywidualnie. Zastąpiłyby je gaz, pellet czy pompy ciepła.
Takiemu rozwojowi sytuacji ma towarzyszyć przede wszystkim termomodernizacja, prowadząca do znaczącego ograniczenia zużycia, co przekłada się na spadek całkowitych kosztów zaopatrzenia w ciepło do 2050 r. o niemal 500 mld zł. Przy czym największy wkład ma spadek kosztów zewnętrznych, w tym środowiskowych, związanych m.in. z efektami smogu. Forum Energii podkreśla, że koszty te w 2016 r. według bardzo konserwatywnego szacunku wyniosły 16 mld zł.

Jak podkreślał Łukasz Koliński z DG Energy (dyrektoriatu ds. energii KE), ciepłownictwo to niezwykle ważny sektor, ponieważ w UE ma największy udział w całkowitym zużyciu energii - 45 proc. Ponieważ trzy czwarte tej energii pochodzi z paliw kopalnych, istnieje bardzo duży potencjał redukcji emisji.

Koliński przypomniał, że wiele obszarów regulacji w pakiecie "Czysta energia dla wszystkich Europejczyków" będzie wpływać na dalsze zmiany w ciepłownictwie. Podkreślił, że 80 proc. ciepła w UE jest konsumowane w budynkach. W 2050 r. szacujemy, że 10-20 proc. budynków będzie nowych, więc wyniki będą zależeć od renowacji istniejących - podkreślał Koliński. Generalnie jest perspektywa 40-60 proc. spadku zużycia energii - ocenił.

Koliński wskazał, że najsilniejszy obecnie trend w ogrzewaniu to elektryfikacja, w 2030 r. udział energii elektrycznej w produkcji ciepła ma sięgnąć 14 proc., a docelowo - po 2050 r. - nawet ponad 40 proc.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE