ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szef MSZ Serbii: rozpoczęliśmy prace nad budową Tureckiego Potoku
17.04.2019r. 13:15

Serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić w środę w Moskwie na spotkaniu z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem poinformował, że Serbia zaczęła budowę odgałęzienia przyszłego gazociągu Turecki Potok, prowadzącego z Rosji przez Morze Czarne do europejskiej części Turcji.

Po rozmowach z Ławrowem Daczić zapowiedział, że Serbia nie będzie czekać z pracami na swym terytorium do czasu, aż powstanie przedłużenie gazociągu w Bułgarii. Poinformował, że długość serbskiego odcinka będzie liczyć około 400 km, a budowa zostanie zakończona w tym roku.

Według rosyjskiej agencji TASS gaz przez serbski rurociąg popłynie przed końcem kwietnia przyszłego roku.

Ławrow zapewnił na konferencji prasowej z Dacziciem, że Rosja nie pozwoli krajom zachodnim w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na wprowadzenie zmian do mandatu misji ONZ w Kosowie. Jak oświadczył, Rosja będzie czynić wszystko, by "ten prowokacyjny zamysł nie zakończył się sukcesem". Podkreślił, że Rosja wspiera Belgrad w kwestii pełnej realizacji rezolucji ONZ nr 1244 dotyczącej Kosowa.

Daczić przebywa w Moskwie z wizytą roboczą. Po spotkaniu z Ławrowem ocenił, że stosunki serbsko-rosyjskie mają rangę strategicznych i nazwał Rosję "największym przyjacielem" Serbii.
Budową serbskiej części gazociągu Turecki Potok, która będzie przebiegać od granicy z Bułgarią do granicy z Węgrami, zajmuje się wspólne przedsiębiorstwo rosyjskiego Gazpromu i serbskiego Srbijagasu - spółka Gastrans Novi Sad - podał w środę rosyjski dziennik "Kommiersant". Na początku marca serbski odcinek otrzymał zezwolenie krajowej agencji energetyki.

Kwestię przedłużenia Tureckiego Potoku do Serbii omówili prezydenci Serbii i Rosji: Alaksandr Vuczić i Władimir Putin podczas wizyty rosyjskiego przywódcy w Serbii w styczniu br. Putin zadeklarował wówczas, że Moskwa może zainwestować w rozwój infrastruktury na terytorium Serbii około 1,4 mld USD.

Bułgaria na początku miesiąca wyłoniła zwycięzców przetargu na budowę swojego przedłużenia Tureckiego Potoku.

Projekt Tureckiego Potoku zakłada budowę przez Morze Czarne dwóch nitek gazociągu z Rosji do Turcji, z których każda będzie miała przepustowość 15,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Pierwsza nitka będzie dostarczać gaz na potrzeby Turcji. Poprzez drugą nitkę Rosja chce transportować gaz tranzytem przez Turcję, do krajów Europy południowej i południowo-wschodniej. Rosyjski Gazprom rozpatruje jako odbiorców surowca Grecję, Włochy, Bułgarię, Serbię i Węgry.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE