ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Biedroń: Elektrownia Ostrołęka C jest nietrafioną inwestycją
17.04.2019r. 13:27

Elektrownia Ostrołęka C jest nietrafioną inwestycją; powstanie nowego bloku energetycznego będzie miało szkodliwy wpływ na zdrowie i życie mieszkańców regionu - ocenił lider Wiosny Robert Biedroń. Ostrołęka to dumne miasto, które zasługuje na inwestycje mądre i przyszłościowe - podkreślił.

W połowie października ub.r. rozpoczęły się pierwsze prace budowlane przy realizacji Elektrowni Ostrołęka C o mocy 1 000 MW. Nowy blok ma zacząć działać w 2023 roku. Według zapowiedzi resortu energii, Ostrołęka C będzie ostatnią inwestycją opartą o moce węglowe.

Robert Biedroń podczas spotkania z dziennikarzami w Ostrołęce przekonywał, że powstanie nowego bloku energetycznego będzie miało szkodliwy wpływ na zdrowie i życie mieszkańców regionu. "Z kominów, które tutaj powstaną będzie wydobywał się dym, który każdego roku w tym regionie będzie powodował śmierć 2 tys. osób" - uważa lider Wiosny.

Jego zdaniem "politycy nie mają odwagi przyznać", że węgiel, który ma być spalany w nowym bloku ostrołęckiej elektrowni będzie emitował szkodliwe dla zdrowia substancje. "Tego typu polityka nie może być kontynuowana" - zaznaczył Biedroń. Jak zapowiedział, jeżeli Wiosna za kilka miesięcy będzie u władzy, to w Ostrołęce będą realizowane inne inwestycje. "Ostrołęka to dumne miasto, które zasługuje na inwestycje, ale inwestycje mądre, inwestycje przyszłościowe" - podkreślił lider Wiosny.

Według Biedronia, budowa Elektrowni Ostrołęka C jest inwestycją nierentowną. "Budowa zostanie zakończona w 2024 r, a będzie funkcjonowała tylko do 2030 r. Będzie spalała węgiel, który w 75 proc. importu pochodzi z Rosji. Będziemy ładować pieniądze Putinowi, Rosji, a mieszkańcy regionu przez tą głupią inwestycję będą umierali" - zauważył.
Lider Wiosny zapowiedział, że w maju w Ostrołęce zostanie zorganizowane spotkanie z mieszkańcami regionu na temat inwestycji, jakich potrzebuje miasto oraz tego, jakie ostrołęczanie mają zdanie na temat budowy nowego bloku energetycznego. "Nie może być tak, że głos mieszkańców przy takich inwestycjach jest kompletnie niesłuchany" - mówił Biedroń. Dodał, że elektrownia ma kosztować ponad 6 mld zł, a to, jak powiedział, przekłada się na "20 szpitali specjalistycznych".

Liderka mazowieckiej listy Wiosny do Parlamentu Europejskiego, Paulina Piechna-Więckiewicz powiedziała, że program jej partii zakłada "koniec ery węgla do 2035 r." "Chcemy wycofać się z węgla, chcemy 10 mld zł przeznaczyć na rozbudowę infrastruktury energetycznej, chcemy wspierać przedsiębiorców OZE" - poinformowała.

Dodała, że inwestycje w odnawialne źródła energii dadzą nowe miejsca pracy. "Dzięki inwestycjom w całej Polsce może skorzystać m.in. Ostrołęka - na miejscach pracy w fotowoltaice i przy wiatrakach. Według nas, dla samej Ostrołęki to jest 400 nowych miejsc pracy" - przekonywała Piechna-Więckiewicz.

Robert Biedroń zapowiedział też, że Wiosna będzie zabiegać o powstanie w Ostrołęce Instytutu Zielonej Energii. "Dobrze by było, żeby w ramach przenoszenia instytucji i urzędów w Polsce, stworzyć taki instytut w Ostrołęce. Instytut skoordynowałby prace nad rozpowszechnianiem, promocją, inwestycją w odnawialne źródła energii w Polsce" - dodał.

Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 10 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: cyborg 17.04.2019r. 13:37
Ignorant, ilość emisji szkodliwych dla zdrowia substancji przy zastosowaniu filtrów jest pomijalna.
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 18-04-2019r. 11:49 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: energeyk 17.04.2019r. 13:48
Niestety ale Biedroń ma rację. To pomnik który jak ustawa prądowa jest bublem. Ustawę można jednak zmienić - blok... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 18-04-2019r. 20:58 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: HerLak 17.04.2019r. 15:28
to oczywiste było i jest.
Inwestycja w wyniku presji ZZ.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 18-04-2019r. 00:12 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: nickt 18.04.2019r. 08:17
Ale się znawca znalazł... generalnie tęczowi nie mają, podobnie zresztą jak i zieloni, zielonego pojęcia o energetyce pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wiosno radosno czy to Ty 18.04.2019r. 09:50
jak ludzie nie umarli od starej elektrowni to na pewno nie będą umierać tej nowej, bardziej szkodliwy może być zapach... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 18.04.2019r. 21:11
Ja sobie myślę ,że nietrafioną inwestycją dla Pana Biedronia było to z czym się utożsamia albowiem kiszka stolcowa... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE