ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Blok jądrowy Mochovce-3 na Słowacji kończy testy rozruchowe
17.04.2019r. 15:10

Blok energetyczny nr 3, budowany w elektrowni jądrowej Mochovce na Słowacji, pomyślnie zakończył gorące testy pracy. Właściciel elektrowni Slovenské Elektrárne (SE) poinformował, że załadunek paliwa do reaktora będzie możliwy już w połowie bieżącego roku, dopiero jednak po uzyskaniu zgody organu regulacyjnego, co może potrwać do ośmiu miesięcy.

Blok Mochovce-3 jest ukończony w 98,8 proc., stwierdza SE, a pozostała część pracy polega jedynie na przeprowadzeniu testów operacyjnych i systemów bezpieczeństwa, wymaganych do udzielenia zezwolenia na rozpoczęcie jego eksploatacji.

Operator elektrowni ogłosił przeprowadzenie, pod nadzorem inspektorów Nuclear Regulatory Authority of the Slovak Republic (UJD SR), gorących testów hydrostatycznych oraz weryfikacji szczelności układu chłodzenia reaktora i obudowy bezpieczeństwa w warunkach eksploatacyjnych. Potwierdzono wytrzymałość wszystkich systemów na nadciśnienie wynoszące 50% ciśnienia roboczego. Testy obejmowały również badanie wydajności obwodu wtórnego, który przesyła parę do turbiny generatora prądu, a także systemów sterowania, bezpieczeństwa, ogrzewania, chłodzenia i wentylacji.

Juraj Krasňanský, odpowiedzialny za wykonanie testów, powiedział, że wyniki były dwukrotnie wyższe od wymogów regulacyjnych, a to "wykazało sprawność i szczelność układów i ostatecznie obaliło mylące i fałszywe twierdzenia austriackich aktywistów antynuklearnych".

Wcześniej w tym miesiącu operator SE przekazał zdecydowaną odpowiedź austriackiej grupie przeciwników energii jądrowej Global 2000, którą oskarżył o "nieuprawnione działanie i rozpowszechnianie fałszywych informacji w sprawie raportów dotyczących elektrowni jądrowej Mochovce" w oparciu o anonimowe oskarżenia, że obudowa bezpieczeństwa nie jest wystarczająco szczelna i odporna na przecieki.

Ostateczny werdykt w sprawie gorących testów zostanie wydany przez UJD SR po zapoznaniu się z oficjalnymi opiniami władz krajowych ds. zdrowia publicznego, pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ratownictwa.

Budowa pierwszych dwóch bloków energetycznych w elektrowni jądrowej Mochovce rozpoczęła się w 1982 r. Wyposażono je w reaktory WWER-440/V-213 o mocy 436 MWe i zostały one uruchomione odpowiednio w 1998 i 1999 r. Prace przy blokach 3 i 4, wyposażonych w podobny typ reaktora, rozpoczęły się w 1986 r., ale zostały wstrzymane i utknęły w martwym punkcie w 1992 r. Zostały wznowione w 2009 r., a ostateczny projekt zawiera wiele ulepszeń w zakresie bezpieczeństwa i ochrony fizycznej, dokonanych w oparciu o wnioski z awarii w Fukushimie, w tym zwiększoną ochronę przed uderzeniem samolotu i wdrożenie środków zarządzania kryzysowego.
Rzecznik SE poinformował, że gorące testy pracy zostały zakończone później niż planowano, a to, wraz z opóźnieniami w pracach budowlanych, oznacza konieczność zmiany harmonogramu rozruchu. Operator podał, że spodziewa się, że blok nr 3 będzie "technicznie" gotowy do załadunku paliwa do rdzenia reaktora w połowie roku, ale zanim to nastąpi, krajowy regulator jądrowy musi być w pełni przekonany, że reaktor jest bezpieczny, a operator posiada wystarczające kompetencje do jego obsługi. Dokładna data uruchomienia zależy zatem od procesu licencjonowania i może upłynąć jeszcze do 8 miesięcy zanim rozpocznie się fizyczny załadunek paliwa.

Opóźnienie to zwiększy koszt projektu Mochovce 3 i 4 o szacunkową kwotę 270 mln EUR (305 mln USD), co stanowi 5% całkowitych kosztów. Będzie to w pełni pokryte przez Slovak Power Holding BV, który jest większościowym akcjonariuszem Slovenské Elektrárne.

Prezes i dyrektor generalny SE, Branislav Strýček powiedział, że obecnie na miejscu budowy znajduje się ponad 3500 pracowników i wykonawców, z czego około dwie trzecie pracuje na bloku Mochovce 3, a reszta na bloku nr 4, który jest ukończony w 84,6 proc.

Firma SE spodziewa się, że dwa nowe reaktory wyprodukują około 7 miliardów kWh rocznie, co według niej wystarczy, aby Słowacja była samowystarczalna pod względem energii elektrycznej do 2020 r. Państwo utraciło ten status w 2007 r., kiedy warunkiem przystąpienia do Unii Europejskiej było zamknięcie dwóch reaktorów WWER-440 w EJ Bohunice.

W 2017 r. zużycie energii elektrycznej na Słowacji wyniosło 31 mld kWh, z czego prawie 10 proc. pochodziło z importu.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wydma Lubiatowska 17.04.2019r. 18:05
"a ostateczny projekt zawiera wiele ulepszeń w zakresie bezpieczeństwa i ochrony fizycznej, dokonanych w oparciu... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 18-04-2019r. 16:14 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE