ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Portugalii niedobory paliwa na niemal wszystkich stacjach
17.04.2019r. 15:57

Na niemal wszystkich stacjach w Portugalii występują w środę od rana poważne niedobory paliw. Braki są konsekwencją prowadzonego od poniedziałku strajku kierowców firm transportujących te surowce.

Z szacunków organizacji petrochemicznych wynika, że w środę przed południem na około 2,8 tys. ze wszystkich 3 tys. stacji paliw w Portugalii panowały niedobory produktów paliwowych. Na tysiącu z nich nie można było kupić żadnego rodzaju paliwa.

Eksperci wskazują, że prowadzony przez 800 kierowców strajk może doprowadzić do całkowitego paraliżu kraju. Choć rząd Antonia Costy przystąpił w poniedziałek do negocjacji, ale rozmowy te są dalekie od osiągnięcia kompromisu.

We wtorek wieczorem socjalistyczny gabinet Costy ogłosił alert dla obrony cywilnej, która wspierana przez wojsko ma zapewnić dostawy paliw na stacje w aglomeracjach Lizbony oraz Porto.

Zdaniem lizbońskiego ekonomisty Miguela Monteiro strajkujący wybrali bardzo niekorzystny dla mieszkańców Portugalii okres przedświąteczny, kiedy wiele osób udaje się w swoje rodzinne strony.
"Dostarczanie paliw do głównych ośrodków miejskich na okres świąteczny to niewystarczające działanie. Większość Portugalczyków bowiem podróżuje wówczas po kraju, udając się szczególnie na prowincję" - powiedział PAP Miguel Monteiro.

Ekonomista wskazuje, że strajk dostawców paliw zbiega się z protestami prowadzonymi przez pielęgniarki i nauczycieli. "To forma szantażu wobec rządu przed październikowymi wyborami do parlamentu. Wiele grup zawodowych próbuje teraz coś ugrać" - uważa Monteiro.

Głównym powodem strajku kierowców jest żądanie poprawy warunków pracy oraz kilkuprocentowych podwyżek płac do poziomu przekraczającego 1400 euro brutto. Protest ma być prowadzony do skutku.

Według Pedro Henriquesa, wiceprzewodniczącego Krajowego Syndykatu Przewoźników Substancji Niebezpiecznych (SNMMP), organizatora protestu, strajkujący domagają się też od rządu wpisania do ustawodawstwa nowej kategorii pracowników - kierowców przewożących substancje toksyczne. "W obecnych przepisach figurujemy jedynie jako kierowcy pojazdów ciężarowych" - dodał Henriques.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE